A-ZET žurnalas Nr. 4 (2022 m.)

Rimantas Kaukėnas: „Geraširdingumas pinigais nematuojamas“

Geležiniu krepšininku vadintas Rimantas Kaukėnas net ir baigęs karjerą nenutolo nuo krepšinio. Ne per seniausiai jis paskirtas naujo Vilniaus klubo, su kuriuo žada pakeisti nusistovėjusią mūsų šalyje tvarką, vadovu. Maža to, ilgametis Lietuvos rinktinės krepšininkas svarstė ir apie Lietuvos krepšinio federacijos prezidento postą. Svarstė, bet galiausiai nutarė, kad neverta.

Mat, kad ir kiek temų apie krepšinį paliestum su Rimantu, jo gyvenime ne šis sportas užima pirmąją vietą. Daug daugiau laiko reikalauja prieš dešimtmetį įkurta „Rimanto Kaukėno paramos grupė“, kurios tikslas – palengvinti onkologinėmis ligomis sergančių vaikų gyvenimą. Reaguojant į šių dienų situaciją Ukrainoje, dalis fondo paramos skiriama karo siaubą išgyvenančioms ir į Lietuvą su sunkiai sergančiais vaikais atvykstančioms šeimoms.

„Deepfake“ – žaidimas ar grėsmė

„Deepfake“ yra gana populiarus internete. Ir vis dar populiarėja. Paprastai kalbant, tai šiuolaikinis vaizdo redagavimo-kūrimo metodas, kur labai daug darbų nuveikia dirbtinis intelektas. Metodo pavadinimą sudaro žodžiai „gilus“ ir „netikras“.

Pirmasis apibūdina šiuolaikinio mašininio mokymosi atšaką „gilus mokymasis“, kur kiekvienas sluoksnis išmoksta vis abstraktesnių duomenų bruožų (tų sluoksnių gali būti ir dešimtys, ir šimtai). Antrojo žodžio komentuoti nereikia. Taigi „Deepfake“ yra netikra, sufalsifikuota vaizdo medžiaga. Ar tai žaidimas, ar grėsmė? Ir viena, ir kita, žiūrint, kas tuo užsiima ir kokie yra tikslai.

Propaganda ir dezinformacija: kaip plaunamos smegenys

Beveik prieš 100 metų, 1929-aisiais, ispanų filosofas José Ortega y Gassetas išleido studiją „Masių sukilimas“. Tai buvo knyga apie vidutinybę, masinės sąmonės atstovą, nesidomintį savo būties prasme ir susiliejantį su inertiška mase. Knyga tapo superhitu – žmonės skaitė ir įsivaizdavo, kad jie tikrai nepriklauso masėms. Visgi Antrojo pasaulinio karo faktas atskleidė, kad taip toli gražu nebuvo, – žmonėmis manipuliuoti buvo itin lengva, jie pasidavė masinei psichozei.

Vladimirui Putinui užpuolus Ukrainą, pasimatė ir šokiruojantys ilgai Rusijoje vykdytos propagandos rezultatai – didžioji dalis jos gyventojų yra paversti informaciniais zombiais. Net matydami akivaizdžius įrodymus apie savo šalies kariuomenės griaunamus namus, žudomus vaikus, moteris ir senolius, jie ne tik tai pateisina, bet ir tiki, kad taip jų šalis neša gėrį ir taiką pasauliui. Ko vertas vien viešai ištransliuotas rusės motinos raginimas sūnui kariui dar aršiau kovoti, o prireikus ir žūti už prezidentą.

A-ZET
A-ZET
A-ZET
A-Zet
A-ZET žurnalas Nr. 12 (2020 m.)
A-ZET žurnalas Nr. 11