Moters savaitė Nr.14 (2021 m.)

Gražina Baikštytė: „Nebijau būti savimi“

Kino aktorei, rašytojai, grožio etalonu iki šiol laikomai Gražinai Baikštytei šių metų gimtadienis ypatingas – liepos 20-ąją žinoma moteris atšventė savo 70-ąjį jubiliejų. O kur dar šįmet jos gyvenime atsiradę skaičiai 35 ir 45? Susitikusios išsiaiškinome ne tik tai, ką jie reiškia, bet ir kaip būti laimingai…

 „Negaliu skaičiaus 70 niekaip susieti su savimi… NIEKAIP! Negaliu suvokti, kad tai apie mane. Didelio skirtumo nejutau, kai man buvo 50 ar 60, bet 70 – jau kitas dalykas, nors ne skaičius nusako žmogaus amžių, o tai, kaip jis save jaučia. Aš vis dar nesijaučiu esanti 70-metė (šypsosi). Aišku, nebeturiu dvidešimtmetės energijos, pavyzdžiui, per karščius rašyti visiškai nebegaliu. Įkvėpimo niekada nelaukiu, net nežinau, kas tai yra. Tiesiog žinau, kad turiu rašyti, todėl sėdu ir rašau“, – prisipažįsta Gražina. 

Pasižymite nepaprastu punktualumu ir pareigingumu – tą lemia auklėjimas, genai ar dar kas nors?

Tiesiog kitaip nemoku. Iš kur tai – nežinau. Turbūt įgimta. Man teko daug dirbti Rusijoje. Filmavimuose ar kino festivaliuose organizatoriai atsiunčia automobilį į viešbutį, surenka visus dalyvius ir atveža į vietą. Aš visada ateinu anksčiau už kitus. O štai kol susirinks žvaigždės, neretai tekdavo nepakenčiamai ilgai laukti. Kartą užsilaukėme kažkokios jaunos žvaigždutės. Neapsikentusi asistentė pagaliau nueina į jos apartamentus – o ji miega sau ramiausiai! Tuo noriu pasakyti, kad Rusijoje toks vėlavimas tarsi pabrėžia žvaigždės statusą, neva pakelia jos „kainą“. Dar į tą temą dabar prisiminiau a. a. kino operatoriaus Jono Griciaus pasakojimą iš tų laikų, kai jis tuometėje „Lenfilm“ kino studijoje Leningrade filmavo bendros JAV gamybos filmą „Žydroji paukštė“, kuriame vaidino Elizabeht Taylor ir Jane Fonda – pasirodo, E. Taylor elgėsi lygiai taip pat.

 Visą interviu skaitykite naujausiame „Moters savaitės“ numeryje Nr. 14

Agnė Steinė: ,,Psichiatrija ir raganystės – du to paties vežimo ratai“

Su Agne Steine susitikome Šventojoje. Pajūryje ji turi namą ir su vaikais čia praleidžia vasaras. Tačiau visus metus Agnė gyvena Norvegijoje ir dirba savo privačioje klinikoje psichiatre-psichoterapeute. Beje, pajūryje moteris išlaisvina kitą – paslaptingą savo prigimties pusę…

  Agne, Lietuvoje praleidžiate tik vasaras?

Pastaraisiais metais COVID’as pakoregavo visų mūsų veiklą, keliones, darbus. Bet šiaip į Lietuvą aš atvažiuodavau dažniau – kas porą mėnesių, ir pabūdavau čia kokią savaitėlę. Visą kitą laiką aš išties gyvenu Norvegijoje, o vasarą – Šventojoje.

Kodėl išvykote? Kaip ir daugelis lietuvių, ieškojote geresnio gyvenimo?

Todėl, kad norėjau savo vaikams užtikrinti geresnę ateitį. Jeigu būčiau neturėjusi vaikų, tikrai nebūčiau niekur važiavusi.

Ar šiandien Norvegija, kurioje turite nemažai nekilnojamojo turto, gerą darbą, yra jūsų namai?

Net nežinau, kur yra mano namai. O tiksliau, Norvegijoje turiu gerą darbą, bet vis dar nejaučiu su ta šalimi jokio emocinio ryšio. Tiesa, mane saisto emocinis ryšys su pacientais, bet pati šalis man svetima.

 Kokios aplinkybės nulėmė emigraciją? 

Iki sprendimo išvykti Vilniuje dirbau psichiatre ir buvau skyriaus vedėja. Bet susiklostė idiotiška situacija, kai dėl ,,bobiškų plepalų“ ir sekretorės pavydo direktorius ,,nuleido“ mane karjeros laipteliu žemyn – į pradinę padėtį. Supratau, kad tai yra absurdas – neteisybė, ir pagrįstai supykau. Beveik tuo pačiu metu mane ėmė ,,kabinti“ viena norvegų firma – siuntinėjo profesinių pasiūlymų laiškelius. Bet visus juos trenkdavau į stalčių ir mintyse pasiųsdavau kuo toliau. O štai pyktis privertė tą stalčių atidaryti. Pagauta emocijų, paskambinau ir paklausiau: ką siūlote? Tai įvyko prieš 11 metų.

Visą interviu skaitykite naujausiame „Moters savaitės“ numeryje Nr. 14

Makrobiotinė mityba – ilgam ir sveikam gyvenimui

Makrobiotinė mityba – ne šiaip madinga tendencija, raginanti vengti cukraus ir atsisakyti įvairių angliavandenių. Tai gyvenimo būdo pakeitimas, siekiant fizinės ir protinės harmonijos.

Kas yra makrobiotika
Terminas „makrobiotika“ kilęs iš graikiškų žodžių „makro“ – didelis, ir „bio“ – gyvybė. Tai reiškia, kad makrobiotinė dieta skirta tam, kad žmogus pragyventų ilgą, sveiką ir, suprantama, laimingą gyvenimą. 


Makrobiotinė mityba

Ši mityba paremta tradiciniais tai klimatinei juostai maisto produktais, kurioje gyvena žmogus.

Pagal Rytų filosofiją, pasaulis valdomas dviejų priešingų ir tuo pačiu viena kitą papildančių jėgų – jin ir jan. Kiekvienas produktas turi skirtingą energetinį kryptingumą – vienuose daugiau jin, kituose daugiau jan, tad žmogaus užduotis – siekti šių dviejų jėgų pusiausvyros.

Tiems, kas nelabai gerai orientuojasi rytietiškoje filosofijoje, atskleisime keletą bendrų jin ir jan charakteristikų. Jin charakterizuoja moteriškąjį pradą ir turi tendenciją plėstis. Jan – vyriškasis pradas ir turi tendenciją trauktis. Šiuolaikinės makrobiotikos koncepcijos autorius Džordžas Osava charakterizuoja rūgštinę produkto reakciją kaip jin, o šarminę – kaip jan. Jin produktų skoniai – aštrūs, rūgštūs ir saldūs, o jan – sūrūs ir kartūs.

 Visą straipsnį skaitykite naujausiame „Moters savaitės“ numeryje Nr. 14

Moters savaitė
Moters savaitė
Moters savaitė
Moters savaitė