[GetPostTitle]
Joana Bartaškienė: „Kuklumas gyventi nepadeda” 

moters savaite

Joaną Bartaškienę, 15-ka metų vadovaujančią Lietuvos moterų sporto asociacijai, aerobikos pradininkę Lietuvoje, daugkartinę čempionę ir lektorę, pokalbiui užtikau vairuojančią automobilį. Neslėpsiu, nustebau, nes net keliais dešimtmečiais jaunesnės moterys neretai vairuoti nebesiryžta. Tad čia norisi pacituoti senjorams gerai žinomos laidos pavadinimą – amžius ne riba! „Man 72-eji, o aš vis dar netikiu, kad man tiek metų!“ – juokiasi pašnekovė, smagiai nusiteikusi atostogų kelionei prie jūros į Palangą. 

Oi, tos moterys! 

„Vesdama paskaitas vis pajuokauju: vyrai su metais plinka, žyla, sensta, o mes, moterys – tai šatenės, tai blondinės, kiek įmanoma pasitempusios! Daug važinėju po miestelius ir kaimus, tad pastebiu, kad miesto ir kaimo moterys savo išvaizda mažai tarpusavyje skiriasi. Provincijos moterys nesibodi darbo, pinigėlio sugeba pasitaupyti ir prasimanyti, stengiasi skirti sau dėmesio, be to, aktyvios – žiūrėkite, kiek jų susirenka trečiojo amžiaus universitetuose! Jeigu sueina į susitikimą šimtas žmonių, tarp jų būna vos kokie penki – dešimt vyrų, o jei penkiasdešimt žmonių susirenka, tai dažniausiai vien moterys… Tai rodo, kad jos gyvybingesnės, smalsesnės, todėl ir ligos jas mažiau puola, dėl to jos ilgiau gyvena, – nuomonę dėsto Joana, šventai įsitikinusi, jog tai moterys yra tikrieji šeimos varikliai. – Ir išvis esame Gyvenimo varikliai! Saulė nešviestų, žemė nesisuktų, jei moterų nebūtų. Vyrai išnyktų, jei mūsų nebūtų. Todėl ir esu labai susirūpinusi dėl tų „vaivorykščių“ judėjimo, juk per amžius buvo saulė ir mėnulis, moteris ir vyras, o visa kita juk nenatūralu. Kam reikia tokių paradų, išprovokuoto dėmesio? Visada buvo kitokių žmonių, bet nei mes jiems, nei jie mums netrukdė, daug pažįstu inteligentų, kurie kultūringai elgiasi ir yra gerbiami dėl savo veiklos, kūrybos ar kitų pasiekimų, jie aktyvūs, įdomūs, kažko gyvenime siekiantys. O jų asmeninis gyvenimas tarp keturių sienų niekam nerūpi.“ Ypač Joanai nesuprantamas vienalyčių porų siekis įsivaikinti – kaip tuomet vaikeliui suformuoti supratimą apie mamą ir tėtį? 

 

Visą interviu skaitykite naujausiame „Moters savaitės“ numeryje Nr.13

 

Kaip pažinti pasaulį KITAIP 

Tik įvažiavus rekonstruota Jaunimo gatve į Birštoną, dešinėje pusėje priešais tvenkinius šiomis dienomis akylesnė akis pastebi pievelėje tarsi burbulą nutūpusį skaidrų kupolą. Jo laikinumas skirtas vasarai, o priežastis – smalsūs vaikai. Čia nuo liepos 11 d. startuoja originali dienos stovykla „Nuo gėlės žiedo iki kosmoso platybių“, kurioje intriguojančiais užsiėmimais galės mėgautis ir Ukrainos pabėgėlių vaikai su mamomis. Stovyklos sumanytoja – prieš penkerius metus į kurortą iš Kretingos gyventi grįžusi psichologė, trijų sūnų mama Agnė Ragovskytė – Aleškevičienė (38), kuri save šiandien drąsiai gali vadinti ir kūrėja, ir aromaterapeute…  

 

„Laimėjome Pramonės ir amatų rūmų projektą, kurio lėšomis įsigijome teleskopą, kilnojamą planetariumą, kupolą, kuriame ir vyks edukacijos ne tik apie dangaus paslaptis, bet ir apie kristalus, kvapus ir kaip jais galima praskaidrinti savo kasdienybę. Vakarais, kai bus giedra, galėsime stebėti žvaigždes ir dalytis apie jas žiniomis, o dieną akis ganysime į saulę per specialų filtrą, – apie vienos iš savo svajonių įgyvendinimą pristato pašnekovė. – Ar žinote, kaip, pavyzdžiui, kvepia kosmosas (šypsosi)? Tai štai, kiekvienai intriguojančiai temai bus skirtas atskiras renginys. Sujungsiu aromaterapiją ir kristalus su kosmosu – atrodo, gal ir nesuderinama, tačiau kaip tik viskas yra labai susiję. Vaikams atsivers visai kitoks pasaulis, nei jie mato kieme ar gatvėje. Labai tikiuosi, kad jie išmoks aplinką „nuskaityti“ kvapais ir pradės ją vertinti jau kitomis akimis…“. 

 

Agne, kuo tau pačiai kvepia kosmosas?

Jis man kvepia citrusiniais ir saldumu, t. y. greipfrutais kartu su jazminais, vanile ir liepomis (kažkodėl man kosmosas asocijuojasi ir su saldumu). Kai paklausiau kitų žmonių, kai kuriems kosmosas susisieja su gaiva ir jūra. Jeigu kalbėtume apie emocijas, tai kosmosas man yra rami vienuma. 

 

Visą interviu skaitykite naujausiame „Moters savaitės“ numeryje Nr.13

Giedrius ir Inga Lipinskai: „Esame tobula kombinacija versle“

Kombučią – fermentuotą arbatą, gaminamą su arbatos grybu, žmonija vartoja jau kelis tūkstančius metų. Tai – skanus, lengvai gazuotas saldžiarūgštis gėrimas, pasižymintis dar ir neįkainojama nauda sveikatai. 

 

Apie kombučią žinota dar prieš mūsų erą

Manoma, jog pirmieji kombučią gaminti ir gerti pradėjo kinai. Istoriniuose šaltiniuose ji pirmą kartą paminėta 221 m. prieš mūsų erą – ją, anot vieno išlikusio dokumento, labai mėgo Kinijos imperatorius Ši Huangdi. Kitame, 441 m. datuojamame dokumente minimas Japonijos imperatorius Ingijo. Jis neva sirgęs sunkia gastrito forma ir niekas negalėjęs jam pagelbėti. Ilgai kentėjusį valdovą išgydyti pavyko garsiam Korėjos gydytojui Kombu, kuris tam naudojęs iki tol šalyje nežinomą gėrimą. Būtent iš šio gydytojo vardo kildinamas kombučios pavadinimas – išvertus iš japonų kalbos, šis žodis reiškia „Kombu arbatą“. Teigiama, kad kombučia ne tik sureguliuoja virškinimą, bet ir stiprina imuninę sistemą, pakelia nuotaiką, padeda atsikratyti įvairių odos ligų, alergijų. Rytuose iš arbatos grybo gaminamas tepalas žaizdoms gydyti.

Iš Azijos kombučia pasiekė Rusiją ir Rytų, o vėliau ir Vakarų Europą. Gėrimas buvo itin populiarus Sovietų Sąjungos laikais – daug kas prisimena, jog mamos ir močiutės trijų litrų stiklainyje augindavo medūzą primenantį grybą ir gerdavo jo pagamintą skystį. Tiesa, kombučios pavadinimą tuomet mažai kas žinojo, gėrimą dažniausiai vadindavo arbatos gira.

 

Viena sparčiausiai pasaulyje augančių maisto pramonės šakų 

Įdomu, kad nors kombučia buvo atrasta Azijoje, pirmieji ją gaminti pramoniniu būdu pradėjo amerikiečiai. Kombučios gamyba – viena sparčiausiai pasaulyje augančių maisto pramonės šakų. 

Lietuvoje pirmosios kombučerijos ėmė rastis prieš 8–10 metų, o šiuo metu jų yra net keliolika. Naujausias kombučios gamintojas šalyje – „Kambo kombucha“, kurią praėjusių metų pabaigoje netoli Kauno įkūrė sutuoktiniai Giedrius ir Inga Lipinskai.

Moters savaitė
Moters savaitė
Moters savaitė
Moters savaitė
Pirkinių krepšelis
Į viršų