Moters savaitė Nr.01 (2021 m.)

Nemira Pumprickaitė: „Didžiausia klaida – noras visiems įtikti“

„Galima pasakyti, kad gyvenimas yra tiesiog subyrėjęs į šipulius. Nebeliko beveik visiškai nieko, kas dar galėjo būti be darbo“, – šiandienę situaciją įvertina žurnalistė, LRT laidų „Savaitė“ ir „LRT Forumas” vedėja Nemira Pumprickaitė. Ir nors sporto salę, spektaklius ir koncertus, kavos gurkšnius miesto kavinukėse ir kelionių maniją teko pakeisti smagiais prisiminimais, svajonėmis ir laisvės laukimu, ji prisipažįsta: „Man labai trūksta laisvo išėjimo iš namų“…

 

Nemira, kaip įsivaizduoji pandemijos kilmę, ar tiki mitais, jog ją sąmoningai sukėlė žmonių rankos?

Save laikau žmogumi, pasikliaujančiu protu, o ne emocijomis ir tuo labiau ne kažkokiais neaiškiais šaltiniais. Esu linkusi tikėti tuo, ką sako didžioji dalis pripažintų pasaulyje autoritetų. Kaip atsirado ši labai rimta liga – ar ją kažkas sukūrė, ar ji atėjo iš gamtos – man visiškai nesvarbu. Aš tiesiog matau, kad tai yra grėsmė. Ir manau, kad šitą grėsmę reikia nugalėti. O to be mūsų pačių niekas nepadarys. Aišku, vakcina yra išsigelbėjimas, bet tol, kol ji taps pasiekiama mums visiems norintiems, turime griežtai sekti mokslininkų ir medikų apsisaugojimo patarimais ir rekomendacijomis – tai yra vienintelis kelias išbūti ir išgyventi. Ir sulaukti, kol pagaliau tapsime visiškai laisvi! Aš pati labai uoliai tą darau: kaukė, dezinfekcinis skystis, rankų plovimas, atstumo laikymasis. Ir suspaudusi kumščius laukiu, kada išgirsiu: „Ateik, Pumprickaite, tavo eilė skiepytis!”…

Žmogučio žingsniai – didelių širdžių dėka

 

Vienerių metukų ir keturių mėnesių Jokūbėlis – išskirtinis vaikas. Medikai sako, kad jo atvejis, kai vaikelis gimsta be šlaunikaulio, itin retas, sutinkamas tik vienas iš šimto tūkstančių. Tačiau šiandien jo tėvai Rimvydas ir Milda Melkūnai, dar auginantys 16-kos sūnų Matą ir 7-erių dukrą Dorotėją, jau iš pradžių juos apėmusios nevilties nebejaučia. Atvirkščiai, po „Išsipildymo akcijos“ ir medikų pastangų sužibo viltis, kad mažylis po rimtos operacijos gyvens visavertį gyvenimą.

Kaip papasakojo mažojo Jokūbėlio tėtis, Lietuvos žmonių gerumą ir atjautą jų šeima pajuto iškart, kai apie savo milžinišką skaudulį jie nedrąsiai pasidalijo feisbuke, užsimindami apie finansinę pagalbą operacijai apmokėti. Tad kas gi atsitiko? Milda prisimena, kad nėštumo metu viskas atrodė gerai, nei echoskopijos, nei genetiniai tyrimai pakitimų nerodė. Tačiau, kad vaikelis gimtų, prireikė cezario pjūvio operacijos. „Atsimenu, išėjo gydytoja pro gimdyklos duris ir sako, jog kažkas blogai Jokūbui, o paskui vėl įbėgo atgal daugiau nieko nepaaiškinusi. Įsivaizduojate, koks stresas per sekundę užgriuvo? – prisimena Rimvydas ne tik šias sunkias akimirkas, bet ir grįžimą kartu su mylima žmona Milda ir vaikeliu namo į nežinomybę, kas jų laukia ateityje. – Buvo daug baimių: ar nėra nieko daugiau, ar viskas bus gerai su sūnaus širdele, ar išsivystys smegenys, ar jis turės ir daugiau problemų?“

Jokūbas gimė be dešinio šlaunikaulio, turėdamas tik tris dešinės rankos pirštus ir su šiek tiek paralyžiuotu akytės nervu. Nuo pat pirmų akimirkų gydytojai jam skyrė ypatingą dėmesį, buvo atlikti visi įmanomi tyrimai, parodę, jog jo vidaus organai yra sveiki. Visgi atlikti išsamūs genetiniai tyrimai atsakymo, kas lėmė apsigimimus, atsakymo nedavė. „Greičiausiai tai yra tas išskirtinis atvejis, kai taip atsitinka tarsi „iš niekur“, – tada išgirdo Melkūnai.

Žiemos uoga – persimonai

Graikų kalboje žodis „persimonas” reiškia „dievų maistas”. Juos galima valgyti šviežius ar džiovintus, gaminti iš jų desertus, virti džemus ar ruošti salotas.

 

Daugelis mano, kad persimonai yra vaisiai, tačiau iš tikrųjų tai – uogos. Didelės, mėsingos, sultingos uogos. Būtent dėl dydžio jie vadinami vaisiais, o ne uogomis, kaip ir arbūzai. Persimonai sunoksta rudens pabaigoje ant iki 10 metrų išaugančių medžių, gyvenančių iki 150 metų. Vienas medis vidutiniškai sunokina iki 200 kg persimonų. Savo dydžiu primenantis obuolį, persimonas turi dvigubai daugiau maistinių skaidulų ir naudingų mikroelementų nei obuolys.

Dviem trimis vaisiais galima visiškai numalšinti alkį. Maistingosiomis medžiagomis persimonai nenusileidžia figoms ir vynuogėms. Paprastai 1 vaisius (apie 170 g) turi apie 120 kcal.

Moters savaitė Nr02
Moters savaitė Nr01
Moters savaitė Nr24
Moters savaitė Nr23
Moters savaitė Nr22
Moters savaitė Nr21