Akistata Nr.25 (2021 m.)

Dingusieji iš psichiatrų akiračio ir vėl prisidaro bėdų

Beveik mėnesį ieškotas, be žinios dingęs Egidijus Š. (36 m.), surastas sveikas ir gyvas Vokietijoje. Šio vyro pasigedo Klaipėdos psichikos sveikatos centro medikai, kai šis dingo iš jų akiračio. Klaipėdiečio sveikata jie ėmėsi rūpintis po to, kai jis buvo išleistas iš psichiatrijos ligoninės. Joje vyras buvo priverstinai gydomas po to, kai įvykdė šiurpų nusikaltimą ir ekspertų buvo pripažintas nepakaltinamu.

Pagerėjus sveikatai, pernai gruodį paleistas iš Rokiškio psichiatrijos ligoninės vyras turėjo lankytis Klaipėdos psichikos sveikatos centre, kur gaudavo vaistų. Kai jis nepasirodė šioje įstaigoje, medikai apie tai pranešė policijai. Vyras ieškotas, kaip nežinia kur esantis arba dingęs be žinios. Paskutiniu metu Egidijus Š. gyveno nakvynės namuose. Čia vyras problemų nekėlė, iš pradžių uoliai bendravo su medikais, tačiau vieną dieną dingo.

Paskelbus paiešką, vyras buvo rastas Vokietijoje – čia gyveno su turimais dokumentais, nuo nieko nesislapstė, jokių nusikaltimų neįvykdė. Spauda juo susidomėjo todėl, kad Egidijus Š. anksčiau vadinosi Aidu Paulavičiumi ir į psichiatrijos ligoninę kaip nepakaltinamas priverstiniam gydymui teismo buvo pasiųstas už savo motinos nužudymą.

Ar buvo būtina jo ieškoti?

Protėvių šauksmas išgirstas Strasbūre

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) nusprendė, kad Lietuvos Respublikos Seimas, atsisakydamas pripažinti senovės baltų religinę bendriją „Romuva“ valstybine religija, pažeidė Europos žmogaus teisių konvenciją.

Lietuvos įstatymai numato, kad bet kuri religinė asociacija gali būti įregistruota ir gauti juridinio asmens statusą, jei ji atitinka tam tikrus kriterijus. Valstybinį pripažinimą Seimas yra suteikęs Lietuvos evangelikų baptistų sąjungai, Septintosios dienos adventistų bažnyčiai ir kitoms netradicinėms religijoms, o štai „Romuvai“ toks statusas nebuvo suteiktas.

Prieš „Romuvą“ piestu stojo ne tik katalikų bažnyčios hierarchai, bet ir kai kurie Seimo nariai, kurie romuviečius apšaukė KGB agentais.

Tuo ypač pasižymėjo parlamentaras konservatorius Žygimantas Pavilionis. „Rusijos KGB nuosekliai nuo sovietinių laikų darė viską, kad pagonybė Lietuvoje sustiprėtų“. „Pasiskaitykite A. Dugino (Kremliaus ideologo) raštus. Jis aiškiai įvardija, kad krikščionybė yra vienas iš tų akmenų, kuriuos Lietuvoje reikia sunaikinti. Todėl aš manau, kad norėdami ar nenorėdami, sąmoningai ar nesąmoningai šiuo metu tie, kurie teikia šį projektą, tiesiog vykdo Kremliaus instrukciją“, – sakė konservatorius.

Senovės baltų religinė bendrija dėl šių žodžių kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, kuri pripažino, kad Ž. Pavilionis sąmoningai skleidė melagingus ir šmeižikiškus teiginius.

 

Jaunystės klaida atsivijo net į Jungtinę Karalystę

Kaunietė Brigita M., gyvendama Jungtinėje Karalystėje, nė neįtarė, kad tėvynėje jos laukia pareigūnai. Ir laukia ne tam, kad pasikalbėtų, o norėdami įkišti už grotų.

Viskas prasidėjo 2013 metų balandį, kai svaigalų per draugo gimtadienį pritrūkusi Brigita (tuo metu 23 metų) su Žilvinu Š. nuėjo į „Šilo“ parduotuvę ir pabandė išsinešti kelis butelius alkoholinių gėrimų. Vaikinas bandė nukreipti kasininkės dėmesį, bet nežinojo, kad juos, besisukiojančius po gėrimų skyrių, jau seniai stebi apsaugininkas.

Vos tik Brigita su Žilvinu praėjo pro kasas, apsaugininkas sulaikė porelę ir surado 3 butelius, už kuriuos nebuvo sumokėta. Ir nors smulkūs vagišiai pripažino kaltę ir dievagojosi, kad daugiau taip nedarys, parduotuvės darbuotojai apie vagystę pranešė policijai. Pareigūnai konstatavo, kad Brigita M. „nusikalstamos veikos nebaigė dėl nuo jos valios nepriklausančių aplinkybių, nes už kasų buvo sulaikyta apsaugos darbuotojo“. Suskaičiavus, kad buvo bandyta padaryti nuostolių už 161,97 lito (46,91 euro), buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Brigitai, kuri nešė butelius pro kasą, buvo pateikti kaltinimai pagal Baudžiamojo kodekso 178 straipsnio 2 dalį (atviroji vagystė). Kadangi abu įtariamieji pripažino kaltę, byla buvo išnagrinėta skubos tvarka. 2013 metų spalio 30-ąją teisėjas Dainius Ročys Brigitai skyrė 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmę, tačiau jos vykdymą atidėjo. Jos bendrininkas buvo nubaustas 20 parų arešto.

Brigitai M. buvo nurodyta, kad ji be probacijos pareigūnų žinios negali keisti gyvenamosios vietos. Tačiau nelabai įstatymus žinančiai merginai atrodė, kad tas įpareigojimas yra formalus ir ji neužilgo išvažiavo į Jungtinę Karalystę. Ten mergina susirado darbą, ištekėjo, pasikeitė pavardę, susilaukė dviejų dukrelių ir, užmiršusi jaunystės klaidą, ramiai sau gyveno.

Bet Brigitos nepamiršo probacijos pareigūnai. Kai jie išsiaiškino, jog Brigita išvyko jų neatsiklaususi, kreipėsi į teismą prašydami, kad mergina būtų uždaryta į pataisos namus, nes pažeidė bausmės atidėjimo vykdymą. Tas pats teisėjas nusprendė, kad Brigita M. piktybiškai pažeidė teismo įpareigojimą ir 2014 metų kovo 3 dieną priėmė nutartį merginai skirti laisvės atėmimą. Kadangi moteris Lietuvoje taip ir nepasirodė, pernai jai buvo pranešta, kad jos atžvilgiu bus išduotas Europos arešto orderis ir į tėvynę ji bus parskraidinta su antrankiais, o už ekstradicijos išlaidas teks susimokėti…

Ši istorija baigėsi itin netikėtai – apie tai 25-ajame „Akistatos“ numeryje.