Akistata Nr.39 (2022 m.)

Kerštas ir pavydas paverčia moteris monstrėmis   

Pavydas yra viena destruktyviausių jėgų pasaulyje. Apie pavyduliavimo daromą žalą itin vaizdžiai byloja ir senovės graikų mitas, pasakojantis apie deivės Medėjos kerštą ją palikusiam didvyriui Jasonui. Medėja nužudo ne tik Jasono mylimąją, bet ir savo bei Jasono sūnus. Lietuva taip pat turi savo medėjas. Viena garsiausių – Alma Bružaitė, nužudžiusi du savo sūnus. Tai pirmoji ir kol kas vienintelė moteris Lietuvoje įkalinta iki gyvos galvos.

Apskritai, psichiatrai teigia, kad dažniausiai moterys žudo, kai nuolat patiria partnerio smurtą, – tai įvardijama kaip tirono nužudymas. Na o, kai sutuoktinis ar draugas stoja skersai kelio naujiems santykiams arba meilės objektas yra susaistytas santuokos ryšiais, – tai vadinama kliūties pašalinimu.

Kliūtis savo „meilės“ kelyje šalino ir dar viena lietuviškoji medėja – Kvėdarnos miestelio (Šilalės r.) gyventoja Rita Erniulytė (41 m.), kuri bandė sudeginti savo vyrą ir nužudė buvusio meilužio žmoną. Pernai spalį Klaipėdos apygardos teismas (KLAT) moteriai skyrė 18 metų laisvės atėmimo bausmę, tačiau neseniai Lietuvos apeliacinis teismas (LApT) bausmę pailgino iki 20 metų. 

 

Maskvoje nuteisti buvusio Žalgirio savininko žudikai

Maskvos (Rusija) teismas pagaliau paskelbė nuosprendį Kaune gimusio ir 2009 metais Maskvoje nušauto Šabtajaus Kalmanovičiaus (61 m.) nužudymo byloje. Kaltais pripažinti Kaukaze esančios Ingušijos Respublikos gyventojai: Ali Belchorojevas, Bagaudinas Kostojevas ir Batyras Tumgojevas. Visi trys nuteistieji nepripažino kaltės, o jų advokatai pateikė apeliacinį skundą.

Byla buvo nagrinėjama prisiekusiųjų teisme. Jie dar liepos 13-ąją nusprendė, kad ingušai kalti dėl samdomos žmogžudystės, neteisėto ginklų ir šaudmenų įsigijimo, laikymo ir gabenimo. Dabar teisėjai Jelenai Pospelovai buvo belikę tik paskelbti nuosprendį. Teismas B. Kostojevui skyrė 22, A. Belchorojevui – 20, o B. Tumgojevui – 18 metų nelaisvės.

Bylos duomenimis, 2009 metų rugsėjo 28 – lapkričio 1 dienomis teisiamieji sekė Š. Kalmanovičių. Lapkričio 2-ąją dviem automobiliais jie atvažiavo prie verslininko biuro, esančio Raudonosios Presnios rajone. Kai mersedesas, kurį vairavo Piotras Tumanovas ir į kurį įsėdo Š. Kalmanovičius, išvažiavo iš stovėjimo aikštelės, ingušai sekė paskui jį. Kai 16 val. 45 min. Š. Kalmanovičiaus automobilis, užsidegus raudonam šviesoforo signalui, sustojo sankryžoje, nusikaltėliai tuo pasinaudojo ir B. Kostojevas iš šalia sustojusios „Lados“, kurią vairavo A. Belchorojevas, į verslininką paleido seriją šūvių. B. Tumgojevas sekė jiems iš paskos, jam buvo patikėta operatyviai pridengti šaudžiusiojo pėdsakus.

Už kiekvieną žuvusįjį – po metus nelaisvės

Pagaliau įsiteisėjo nuosprendis byloje, kurioje buvo narpliojama viena skaudžiausių pastarųjų metų avarija. Vilniaus apygardos teismas (VAT) tragišką eismo nelaimę sukėlusiam Vladimirui Spiridonovui (64 m.) skyrė penkerių metų laisvės atėmimo bausmę.

Ypač tragiška eismo nelaimė įvyko kelyje Vilnius-Prienai-Marijampolė, Penkininkų kaimo ribose (Trakų r.), 2021 metų sausio 13-ąją po pietų. Sningant individualiai įmonei priklausiusį automobilį „Citroen Berlingo“ vairavęs V. Spiridonovas draudžiamoje vietoje lenkė vilkiką „MAN“ su puspriekabe, kurį vairavo 35 metų vyras, ir susidūrė su priešpriešinio eismo juosta važiavusiu automobiliu „Fiat Doblo“. Pastarasis automobilis atsitrenkė į vilkiką ir nuvažiavo nuo kelio. Citroenas taip pat atsidūrė griovyje. Per eismo įvykį žuvo fiatu važiavę 5 žmonės: automobilio vairuotojas (18 m.) ir keleiviai – nepilnametis (17 m.), du vyrai (29 ir 37 m.) bei moteris (27 m.). Visi jie dirbo vienoje įmonėje ir po darbo važiavo namo. Sužeistas ir į ligoninę nuvežtas ir citroeno vairuotojas.

Atvykę ugniagesiai iš sumaitoto automobilio „Fiat“ iškėlė 4 keleivių kūnus be gyvybės ženklų. „Fiat“ vairuotojas dar gyvas buvo perduotas medikams, bet mirė pakeliui į ligoninę.

Beje, tokia avarija galėjo atsitikti esant ir geriausioms oro sąlygoms, nes „Citroen Berlingo“ vairuotojas lenkė vilkiką ten, kur lenkti draudžiama. Jis kirto ištisinę liniją ir neatsakingai važiuodamas pražudė 5 jaunus žmones.