Akistata Nr.34 (2022 m.)

Drąsūs lietuviai vis timpteli už ūsų Kinijos drakonui

Dešimtmečius besitęsiantis Kinijos ir Taivano konfliktas pastaraisiais mėnesiais kaip niekad stipriai paveikė ir Lietuvą. Pernai lapkričio pradžioje Lietuvoje darbą pradėjus Taivaniečių atstovybei, šalis sulaukė Kinijos spaudimo, o verslas patyrė daug sunkumų. 

Bet tai buvo tik pradžia. Kai jau atrodė, kad kinai primiršo šį mūsų šalies akibrokštą, Lietuva, kaip drąsi šalis, vėl patampė Kinijos drakoną už ūsų. Po JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nensi Pelosi (Nancy Pelosi) vizito į savarankišką demokratinį Taivaną, Kinija pradėjo žvanginti ginklais, įtampa tarp dviejų pasaulio supervalstybių smarkiai išaugo. Net JAV prezidentas Džozefas Baidenas (Joe Biden) nebuvo labai patenkintas Rūmų pirmininkės vizitu, o štai mūsų užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, jau pelnęs „drakonų žudiko“ pravardę, vienintelis visame pasaulyje iš aukštų pareigūnų, išreiškė optimistinę viltį, kad jos pavyzdžiu netrukus paseks kiti laisvės ir demokratijos gynėjai. 

„Dabar spikerė N. Pelosi gerokai plačiau pravėrė duris į Taivaną. Esu tikras, kad netrukus pro jas įžengs ir kiti laisvės ir demokratijos gynėjai“, – savo tviterio paskyroje parašė jis. Vėliau dienraštyje „The Telegraph“ jis dar išplėtojo savo mintį, parašydamas, kad laisvas pasaulis „negali leisti ir neleis, kad Taivanas taptų antra Ukraina“.

Toks jo pareiškimas įsiutino kinus ir šie vėl sukritikavo Lietuvą, ragindami politikus nesikišti į Kinijos vidaus reikalus, taip pat patarė Lietuvos politikams nesilankyti Taivane, nes tokie jų veiksmai „pažeidžia vienos Kinijos politiką“.

Vietoj ramybės uosto surado mirtį

Dalis laisvės atėmimo vietose bausmę atliekančių kalinių elgiasi taip, kad greičiau galėtų grįžti į laisvę. Tačiau yra ir daugybė tokių, kuriems pataisos namai ar kalėjimas yra tapę jaukiais namais ir laisvės jiems tiesiog nebereikia. Kiekvienais metais įkalinimo įstaigose bent vienas kalinys yra nužudomas, keletas – sužalojami. Tai dažniausiai ir padaro kaliniai, kurie jau nebeturi ko prarasti.

Taip atsitiko ir Marijampolės pataisos namuose (PN). Čia bausmę iki gyvos galvos atliekantis Robertas Raulynas (43 m.) savadarbiu peiliu nudūrė likimo draugą, taip pat iki gyvos galvos nuteistą Nerijų Bilevičių (42 m.).

Kaip pranešė Kalėjimų departamentas (KD), nusikaltimas Marijampolės PN įvykdytas rugpjūčio 3-iąją, apie 18 valandą, pasivaikščiojimo kiemelyje, kai per konfliktą vienas nuteistasis kitam dūrė į kaklą. Nukentėjusysis mirė vežamas į ligoninę. Dėl ko kilo mirtinas konfliktas, aiškinasi KD Kriminalinės žvalgybos valdybos pareigūnai.

Įtariamas nužudymu R. Raulynas griežčiausia bausme buvo nuteistas 2003 metais. 17 metų jis praleido Lukiškėse, po to buvo perkeltas į Šiaulių tardymo izoliatorių, o galiausiai atsidūrė Marijampolės PN. R. Raulynas pataisos namuose nusikalsta jau ne pirmą kartą.

Greitosios pagalbos medikai pražudė pacientą

Paskelbtas nuosprendis beveik trejus metus nagrinėtoje Kėdainių greitosios medicinos pagalbos (GMP) darbuotojų byloje. Bylos duomenimis, nusikaltimas buvo įvykdytas 2018-ųjų liepos 29-ąją Kėdainiuose. Tos karštos dienos popietę medikai buvo iškviesti padėti senoliui (85 m.), kuriam kartu su žmona bežiūrint televizorių sušlubavo sveikata.

Medikai į pensininkų namus atvyko labai greitai. Kėdainių GMP skyriuje skubios pagalbos specialistu dirbantis Vigintas Balsys, apžiūrėjęs senolį, nusprendė skubiai vežti jį į Kėdainių ligoninės priėmimo skyrių. Kartu su skyriaus vairuotoju-sanitaru Ričardu Survila, padedant paciento sūnui, trise susmukusį nesąmoningą daugiau nei 100 kilogramų sveriantį pacientą šiaip ne taip užkėlė ant neštuvų su ratukais. 

Toliau pacientu rūpinosi tik medikai. Jie pritvirtino jį saugos diržais ir nuvežė link greitosios automobilio. Likus keliems metrams iki mašinos V. Balsys paliko sanitarą vieną, o pats nuėjo padėti krepšį su medicinos įrangą, kurį iki tol nešėsi ant peties. Anot V. Balsio, tai buvo būtina, nes nešulys labai trukdė. Jis tikino perspėjęs kolegą, ką ketina daryti ir šis esą pasakė, kad viskas gerai. Tačiau netrukus neštuvai pasviro į vieną pusę. Sanitaras tik spėjo sušukti „griūna“, kai neštuvai nuvirto, o juose pritvirtintas pacientas trenkėsi galva į asfaltą. Nuo smūgio jam iš galvos pliūptelėjo kraujas.