Akistata Nr.22 (2022 m.)

Nelaukiami kūdikiai keliauja į šiukšliadėžes

akistata

Prieš dvi dienas įvairiais renginiais jau 72 kartą paminėjome Tarptautinę vaikų gynimo dieną. Ši graži ir labai reikšminga šventė, kuria prasideda vasara, buvo įteisinta 1949 metais Tarptautinės moterų federacijos sesijoje, o pirmą kartą ji paminėta 1950-aisiais. 

Tarptautinė vaikų gynimo diena – tai priminimas pasaulio visuomenei apie būtinybę saugoti ir gerbti vaikų teises bei vaikų orumą ir vertingumą. Vaiko teisių gynėjai sako, kad vaikų gynimo diena turi būti kasdien, ne tik birželio 1-ąją, nes vaikams įvairių pavojų, deja, kyla kiekvieną dieną. Tai rodo ir patys naujausi teisėsaugininkų pranešimai: Kaune už kūdikių nužudymą nuteisti Deimantė Kavaliūnienė (22 m.) ir jos sutuoktinis Tomas Kavaliūnas (27 m.), Klaipėdoje kitų dviejų kūdikių žudikų byla perduota į teismą.

Giminaitę „gelbėjo“ bandydamos ją parduoti
akistata

 

Nors į užsienius parduodamų „nuotakų“ sumažėjo, tačiau Vilniaus apygardos teisme buvo baigta nagrinėti byla, kurioje už prekybą žmonėmis apkaltinamąjį nuosprendį išgirdo trys jaunos moterys: dvi Šalčininkų rajono gyventojos Sabina Jarinska, Natalija Ščiupakova bei pastarosios pusseserė, emigrantė Natalija Liapina, laikinai grįžusi iš Jungtinės Karalystės (JK).

Bylos duomenimis, 2020 metų pradžioje iš JK trumpam sugrįžusi N. Liapina ketino susitvarkyti kai kuriuos buitinius reikalus. 

Emigrantė, aišku, buvo išsiilgusi ir savo giminaičių bei draugių, todėl sausio 11-ąją jos pusseserės N. Ščiupakovos namuose susirinko nemažai moteriškių, norėjusių pabendrauti su iš užsienio grįžusia giminaite. Vynas ir kitoks gėrimas su laipsniais liejosi per kraštus, moterims atsirišo liežuviai ir jos ėmė kalbėti apie tai, kas už ko ištekėjo, kas kaip gyvena – prisiminė ir S. Jarinskos giminaitę Gitą (vardas pakeistas). Pasak N. Ščiupakovos, joms buvo gaila Gitos – girdi, graži mergina, o taip apsileido, girtuokliauja, per vyrus „eina“, vaiką „numetusi“ jo tėvui, pati juo nesirūpinanti…

Tuomet N. Liapina pasiūlė „gelbėjimo planą“: gal ta mergina norėtų važiuoti į užsienį ir užsidirbti?  „Tereikia tik fiktyviai „apsiženyti“ ir pagyventi kokius 3 mėnesius, – dėstė N. Liapina. – Jeigu norės, padėsiu susirasti darbą, galės padirbėti ir pinigų į Lietuvą atsiųsti“.

Tokia idėja patiko ir S. Jarinskai su N. Ščiupakova. Vėliau moterys teisinosi, kad, girdi, nė į galvą neatėję, jog „fiktyvi santuoka gali būti kažkas bloga“. Neva maniusios taip padėsiančios Gitai: nuvažiuos, pagyvens, padirbs, gal grįžusi nebegers – prasidės naujas gyvenimas…

Teisė turėti ginklus kainuoja gyvybes

akistata

Masiniai šaudymai – Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) kasdienybė. Po didesnių išpuolių prasideda diskusijos – esą reikėtų griežtinti šaunamųjų ginklų įsigijimo kontrolę, tačiau tai tik tušti žodžiai. Konstitucijos antroji pataisa, kad „piliečių teisė turėti ir nešioti ginklą negali būti varžoma“, didžiajai daliai amerikiečių yra šventa.

Šį kartą šūviai gegužės 24-ąją aidėjo Teksaso valstijoje, Juvaldžio mieste esančioje Robo pradinėje mokykloje. Salvadoras Ramosas (18 m.) pirmiausia pašovė savo močiutę, po to nuvyko prie Robo pradinės mokyklos ir, dėvėdamas neperšaunamą liemenę, ginkluotas pistoletu ir automatiniu šautuvu įėjo į švietimo įstaigą. Čia šaulys ėjo iš klasės į klasę ir nužudė 19 mokinių bei du mokytojus.

Ginklų įsigijimo griežtinimų šalininkas prezidentas Džo Baidenas po šio incidento pasmerkė JAV ginklų lobistus ir pažadėjo nutraukti masinių šaudynių ciklą šalyje.

„Aš žinau, kad pokalbis apie ginklus šioje šalyje gali būti sudėtingas. Tačiau net ir čia yra daug daugiau bendros kalbos, nei kas galėtų patikėti, – dar anksčiau yra sakęs prezidentas. – Tai, kad Amerikoje kiekvieną dieną miršta tiek daug žmonių nuo ginkluoto smurto, yra mūsų, kaip tautos, charakterio dėmė“.

Paradoksalu, tačiau kiekvienas daugiau žiniasklaidos dėmesio sulaukęs ginkluotas išpuolis JAV skatina dvi, sakytum, priešingas reakcijas. Vieni skuba į ginklų parduotuves, tikėdami, kad tik namuose laikomi ar viešumoje nešiojami ginklai užtikrins jų saugumą, kiti – ragina atsikratyti priklausomybės nuo ginklų ir mažinti jų prieinamumą.