Akistata Nr.08 (2022 m.)

Ar tikrai nepilnamečiui žudikui perauklėti užtenka dešimtmečio?

Nepilnamečiai – viena jautriausių ir pažeidžiamiausių visuomenės grupių. Žiniasklaidoje pasirodančios publikacijos, kai nepilnamečiai, kaltinami padarę įvairaus pobūdžio nusikaltimus, susilaukia ypatingo visuomenės dėmesio. Neretai stebimasi, kad už sunkius nusikaltimus paskiriamos gana švelnios bausmės. O ar ką nors pakeistų griežtesnė bausmė?

Pagaliau įsiteisėjo nuosprendis Sudervės žydų kapinėse penkiolikmetę nužudžiusiam nepilnamečiui. Vilniaus apygardos teismas (VAT) jaunuoliui buvo skyręs 8 metus nelaisvės, bausmę atliekant kolonijoje, tačiau Lietuvos apeliacinis teismas (LApT) bausmę šiek tiek padidino.

Neseniai „Akistatoje“ rašėme, kad už draugo nužudymą nuteistas nusikaltimo padarymo metu buvęs nepilnametis jurbarkietis Kęstutis Vyturys. Jam teismas irgi skyrė 9 metų įkalinimą, o kartu su juo teista paauglė – išteisinta, argumentuojant tuo, kad neįrodyta, jog ji dalyvavo padarant šį nusikaltimą.

Prisiminkime, kaip žiauriai su savo nepilnamečiu draugu 2012-aisiais pasielgė Vėliučionių vaikų socializacijos centro (Vilniaus r.) globotiniai. Kai buvo rastas nužudytas šios įstaigos globotinis Mantas, pareigūnai gana greitai sulaikė 4 įtariamuosius – nužudytojo bendramokslius. Vienam jų tebuvo vos 12 metų, tad baudžiamosios atsakomybės jis išvis išvengė. Kitiems žudikams tuo metu buvo 15–17 metų.

Strasbūre bylinėjosi ir kalinys, ir direktorius

Sausio mėnesį Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) išnagrinėjo du skundus prieš Lietuvą. Sprendimai paskelbti buvusio Kybartų pataisos namų (PN) direktoriaus Virginijaus Adomaičio (54 m.) ir Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje (PN-AK) kalėjusio Andrejaus Lukošino (49 m.) bylose.

Išnagrinėjęs A. Lukošino bylą EŽTT nustatė, jog 2018 metais vyrui kalint Pravieniškių PN-AK buvo pažeistas Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos (toliau – Konvencija) 3 straipsnis (kankinimo uždraudimas). Tas kankinimas buvo tai, kad kameroje trūko asmeninio ploto, buvo nepakankamas apšvietimas, netvarkingas inventorius.

EŽTT nusprendė, jog tiek asmeninio ploto trūkumas, tiek nepakankamas apšvietimas yra ne kas kita kaip kankinimas ir priteisė A. Lukošinui 2800 eurų neturtinei žalai atlyginti.

Pamokyti vyrą policijos rankomis nepavyko

Kreipimasis į teisėsaugą dėl patirto smurto, kai realiai jo nebuvo, tik siekiant pamokyti sutuoktinį, traktuojamas kaip melagingas pranešimas apie nebūtą nusikaltimą, už kurį yra numatyta baudžiamoji atsakomybė.

Policija informavo, kad pakruojiškė (26 m.) į policiją kreipėsi pernai gruodžio 3 dieną ir apkaltino savo sutuoktinį išžaginimu. Šiaulių apskrities policijos Sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai dėl išžaginimo pradėjo ikiteisminį tyrimą. Nusikalstama veika įtariamas vyras atsidūrė areštinėje.

Po keturių dienų moteris pradėjo pasakoti, kad jokios prievartos nebuvo – lytiniai santykiai buvę savanoriški. Kilo klausimas, kada moteris melavo: ar, kai kreipėsi į policiją, ar ikiteisminio tyrimo metu?