Akistata Nr.06 (2022 m.)

Moteris nužudė meilužio žmoną ir pasikėsino sudeginti savo sutuoktinį

Šio nusikaltimo, kurį išnarpliojo Tauragės apskrities kriminalistai, o verdiktą neseniai paskelbė Klaipėdos apygardos teismas, priežastis… meilė ir nevaldomas pavydas. Kvėdarniškė (Šilutės r.) Rita Erniulytė (40 m.), tarsi šiuolaikinė Medėja, nužudė savo mylimojo žmoną ir tą patį bandė padaryti su savo vyru.

2020 metų rugpjūčio 11-osios paryčiais Tauragės apskrities policija gavo pranešimą, kad į namus negrįžo Kvėdarnos miestelio gyventoja J. M. (37 m.). Gauta informacija kėlė nerimą, nes tvarkingai gyvenusi moteris nežinioje paliko 4 nepilnamečius vaikus, neatsiliepė į skambučius. Pareigūnai paprašė visuomenės pagalbos, paskelbė dingusiosios žymes ir, kaip ji buvo apsirengusi, išvykdama savo automobiliu neva tvarkyti kažkokių reikalų.

Netrukus į policiją atskriejo dar vienas pranešimas: prie Aitros upės atvykęs žvejys rado pusnuogės moters lavoną. Į nurodytą vietą sulėkę specialiųjų tarnybų pareigūnai iš karto pamatė, kad tai – ieškoma moteris, ir kad ji – nužudyta. Kvėdarniškė buvo pasmaugta, ant kelių jos apnuoginto kūno vietų matėsi aštriu daiktu išraižyti nacistinių svastikų simboliai. Netoliese pakelėje stovėjo nužudytosios automobilis.

Teismai neskuba švelninti bausmių galvažudžiams

Nuteistieji iki gyvos galvos nuolat beldžiasi į teismų duris prašydami, kad jiems būtų paskirtos terminuotos laisvės atėmimo bausmės, tačiau labai dažnai išgirsta, jog dar yra pavojingi visuomenei ir turi būti nuo jos atskirti. Kad dar nevertas švelnesnės bausmės, neseniai išgirdo Pravieniškių pataisos namų – atvirosios kolonijos kalinys Rolandas Čerapokas (48 m.)

Šiaulių rajone, Jonelaičiuose, gyvenęs R. Čerapokas kalėti iki gyvos galvos nuteistas 2002 metais už seriją žmogžudysčių: užmušė tėvą, nušovė darbdavį Bronių Š. (41 m.) bei niekuo nekaltą pastarojo samdinį Arūną A. (24 m.). Teisme trigubas žudikas negalėjo dorai paaiškinti, už ką nužudė tiek vyrų. Dėl paskirto nuosprendžio R. Čerapokas turėtų kaltinti piktą savo būdą bei degtinę – jis žudė tik būdamas girtas. Tačiau net ir atlikdamas bausmę, nuteistasis šio žalingo įpročio neatsisakė, pataisos įstaigose jis 2 kartus baustas drausminėmis nuobaudomis už alkoholinių gėrimų ir jų surogatų vartojimą.

Žiaurūs nusikaltėliai turi būti nužudyti?

Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) mirties konvejeris vis dar sukasi, tačiau šiek tiek buksuoja. Šiemet sausį pagal planą turėjo būti įvykdyti 4 mirties bausmės nuosprendžiai, tačiau budelis myriop pasiuntė tik vieną nuteistąjį. Vienam mirtininkui bausmės vykdymas nukeltas į 2024 metus, kitam – dar paskirta psichiatrinė ekspertizė, o trečiam – pritrūko reikiamų nuodų.

Panašiai buvo ir pernai. Buvo suplanuota įvykdyti 45 mirties nuosprendžius, o įvykdyta tik 11 mirties bausmių. Trys mirties bausmės įvykdytos Teksase, 2 – Oklahomoje, po vieną – Alabamoje, Misisipėje ir Misūryje. Taip pat įvykdyti 3 mirties nuosprendžiai federaliniams kaliniams. Federalinės bausmės įvykdytos sausio pradžioje dar prezidentaujant Donaldui Trampui. Atėjęs į valdžią Džozefas Baidenas iš karto sustabdė mirties bausmės vykdymą federaliniu lygiu.

JAV už nusikaltimus paprastai teisiama valstijų teismuose, o federaliniai teismai perima sudėtingiausias bylas. Tačiau federaliniai teismai retai skiria mirties bausmę, o dar rečiau ją įvykdo. Nuo 1988-ųjų iki 2003 metų buvo įvykdytos tik 3 federalinės mirties bausmės, o po to 17 metų federalinių egzekucijų nebuvo. Buvo remiamasi konstitucijos pataisa, pagal kurią draudžiamos žiaurios ir neįprastos bausmės.

Tačiau 2020 metais, D. Trampui paraginus taikyti griežtesnes bausmes už smurtinius nusikaltimus, mirties bausmės imtos taikyti ir federaliniams kaliniams.