Akistata Nr.52 (2021 m.)

Tulpinis neatskleidžia, kur paslėpė tris nukirstas galvas

Keturis kartus iki gyvos galvos ir dar 33 metus kalėti nuteistas vienas iš Panevėžio Tulpinių gaujos vadeivų Algimantas Vertelka (60 m.) kreipėsi į Kauno apygardos teismą (KAT) prašydamas, kad jam būtų skirta terminuota laisvės atėmimo bausmė.

Bylos duomenys patvirtina, kad A. Vertelka atitinka Baudžiamajame kodekse numatytus formaliuosius kriterijus: jis kali nuo 2001 metų lapkričio, taigi atlikęs daugiau nei 20 metų laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės, pats pateikė Alytaus pataisos namų direktoriui prašymą kreiptis į teismą dėl bausmės pakeitimo terminuota.

Tačiau Valdo Vitunsko pirmininkaujama teisėjų kolegija, nagrinėdama prašymą sušvelninti bausmę, nerado nė vieno argumento, kad bausmės tikslai jau pasiekti ir šis nuteistasis gali viltis išeiti į laisvę.

Vertelka yra vienas iš žiauriausių Lietuvos nusikaltėlių. Teismuose buvo įrodyta, jog jis dalyvavo nužudant 14 žmonių. Už A. Vertelką daugiau yra nužudę tik tai pačiai gaujai priklausę Virginijus Baltušis (26 žmones), Audrius Andrušaitis (24 žmonės) bei Klaipėdos Gaidjurginių grupuotės vadeiva Sigitas Gaidjurgis (16 žmonių).

Suteikus amnestiją, lietuvė grįžo į namus

Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE) iki gyvos galvos už disponavimą narkotikais nuteistai lietuvei Emilijai Sedleckaitei (24 m.) gruodžio 13-ąją buvo suteikta amnestija. Paleista iš kalėjimo ji sugrįžo į tėvynę. Kad vilnietė Kalėdas galėtų praleisti namuose, daug prisidėjo Teisingumo ministerija, Lietuvos ambasada Dubajuje ir spalio mėnesį JAE su vizitu apsilankiusi premjerė Ingrida Šimonytė.

Viešėdama Dubajuje ministrė pirmininkė I. Šimonytė kalbėjosi apie E. Sedleckaitės situaciją, su šeichais aptarė JAE kalinčių lietuvių problemas. Ir štai rezultatas – praėjus kiek daugiau nei mėnesiui po premjerės vizito merginai buvo suteikta amnestija.

Pajudėjo ir kelerius metus užtrukęs dvišalių derybų procesas, šiuo metu visos detalės suderintos.

Atlikti bausmę Lietuvoje norėtų ir Indonezijoje kalintys lietuviai, tačiau šiuo metu Indonezijoje nuteisti Lietuvos piliečiai galimybių likusią bausmės dalį atlikti tėvynėje neturi, nes Indonezija, panašiai kaip ir JAE, nėra prisijungusi prie konvencijos „Dėl nuteistųjų asmenų perdavimo“. Lietuvos užsienio reikalų ministerija siekia su Indonezija sudaryti dvišalę sutartį.

Japonijoje įvykdytos trys mirties bausmės

Gruodžio 21-ąją Japonijoje įvykdytos 3 mirties bausmės. Ši šalis yra viena iš nedaugelio išsivysčiusių valstybių, kuri vis dar vykdo mirties bausmę.

Paskutinį sykį mirties bausmė Japonijoje buvo įvykdyta 2019 metų gruodžio 26-ąją. Šiuo metu mirties bausmės įvykdymo laukia daugiau kaip 100 nuteistųjų.

Mirties bausmė vykdoma įkalinimo įstaigoje, specialioje korimo patalpoje. Mirtininkui apie bausmę būna pranešama tik egzekucijos rytą. Tą dieną jam būna leidžiama pasirinkti paskutinį patiekalą. Mirtininko šeimai bei visuomenei apie įvykdytą mirties bausmę pranešama kitą dieną.