Akistata Nr.49 (2021 m.)

Policininkai negali sulaikyti žmogaus, kai tik užsimano

Lietuvos Aukščiausiajame Teisme (LAT) išnagrinėta byla dėl asmens trumpalaikio laisvės suvaržymo ikiteisminio tyrimo pradėjimo metu. Bylą išnagrinėjęs LAT konstatavo, kad asmenų sulaikymas, ypač tuoj po nusikaltimo požymių turinčių įvykių, yra svarbi ir nepamainoma kovos su nusikalstamumu priemonė, tačiau pabrėžė, kad policininkų teisė sulaikyti asmenis nėra neribota.

Ši 2017 metų rugpjūčio 1-ąją prasidėjusi istorija turėjo pasibaigti per pusvalandį, bet ji tęsiasi jau keletą metų ir – tai dar ne pabaiga.

Tą dieną vilnietis Arūnas S., siekdamas sudrausminti keturis kieme kamuolį spardžiusius paauglius, vieną iš jų atsivedė į savo butą, ketino iškviesti policiją, tačiau, sužinojęs paauglio amžių ir supratęs, kad jam negresia administracinė atsakomybė, jį paleido. Čia istorija turėjo ir pasibaigti, tačiau ji įgavo kiek netikėtą tęsinį, kai apie vaiko sulaikymą sužinojo vieno iš nepilnamečių mama, policijos pareigūnė. Užuot padėkojusi vyrui už tai, kad šis sudrausmino vaikus, ji iškvietė policiją ir ir parašė pareiškimą dėl fizinio skausmo nepilnamečiui sukėlimo.

Tuoj po to į Arūno S. buto duris pasibeldė pareigūnai. Jie vyrą išsikvietė į laiptinę, kad šis pasikalbėtų su pareiškimą parašiusia vaiko motina. Po to nusivedė jį į policijos automobilį ir jame laikė apie valandą. Galų gale išsivežė į policijos komisariatą, iškratė ir uždarė į kamerą.

Vežti pabėgėlius į Vakarus – gana pelningas verslas

Atsiranda vis daugiau norinčiųjų vežti nelegalius migrantus. Kaip skelbia Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT), šiemet iki gruodžio tokių gabentojų sulaikyta apie 7 kartus, o jų klientų – 10 kartų daugiau nei pernai. Šiame „versle“ pasižymi Lietuvoje gyvenantys ukrainiečiai ir gruzinai. Bet suaktyvėjo ir buvę cigarečių kontrabandininkai, lietuviai, nes migrantų gabenimas gan pelningas verslas.

Verslas – pelningas, o bausmės nėra griežtos. Nors Baudžiamajame kodekse už neteisėtą žmonių gabenimą per valstybės sieną numatyta bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki 6 metų, tačiau teismų praktika rodo, kad labai dažnai nelegalų gabentojai atsiperka baudomis, o jei ir skiriama laisvės atėmimo bausmė, tai jos vykdymas dažniausiai atidedamas. Štai šių metų pradžioje už neteisėtą žmonių gabenimą laisvės atėmimo vietose kalėjo tik vienas nuteistasis.

Gilusis internetas: nuo „norų“ tablečių iki žmogžudžių

Dauguma kasdien naršome internete, tačiau retas užklysta į vadinamąjį gilųjį internetą. Tam, kad ten patektume, reikia ir specialios programinės įrangos ir autorizacijos. Šioje nekontroliuojamoje interneto dalyje knibždėte knibžda įvairaus plauko nusikaltėlių ir iškrypėlių.

Dalis giliojo interneto yra tamsusis internetas. Būtent šioje interneto dalyje vyksta baisiausi dalykai. Didžiojoje Britanijoje, Portsmuto universitete buvo atliktas tyrimas, kurio metu paaiškėjo, jog didžiausią tamsiojo interneto dalį  užima vaikų pornografija ir juodoji rinka. Juodojoje rinkoje didžiausią dalį užima prekyba narkotikais, tačiau čia galima įsigyti ir ginklų, ir nelegalių knygų, ir net žmogžudžio paslaugą.

Vis tik negalima teigi, kad giliajame internete vyksta vien blogi dalykai. Ši technologija neretai naudojama, kai reikia saugiai pasikeisti informacija. Tai aktualu tiek įvairiems specialistams, tiek žurnalistams ar politikams, kurie nori pasidalinti informacija neatskleisdami savo tapatybės.