Akistata Nr.40 (2021 m.)

Girti vairuotojai – lyg teroristai mirtininkai

Spalio 13-ąją Europos šalyse minima Europos saugaus eismo diena. Šią dieną siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į keliuose slypinčius pavojus, žmonės raginami bent šią dieną kelyje elgtis pagal visas saugumo taisykles.

Taip jau atsitiko, kad diskutuoti apie saugų eismą pradėjome gerokai anksčiau iki saugaus eismo dienos, po to, kai rugsėjo 19-ąją neblaivi prie vairo Vilniuje, Nemenčinės plente, buvo sulaikyta žinoma televizijos laidų vedėja, žurnalistė Edita Mildažytė (55 m.). Viena populiariausių ir mylimiausių Lietuvos pramogų pasaulio žvaigždžių į alkotesterį įpūtė 2,36 promiles ir turėjo progos išbandyti areštinės gultų kietumą, nes beveik parą buvo sulaikyta.

Mildažytės nuopuolis sulaukė didžiulio spaudos susidomėjimo – kelias dienas žurnalistės poelgis buvo tapęs svarbiausia naujiena. Gerbėjai pasiskirstė į dvi stovyklas. Vieni sakė, kad klysti žmogiška ir svarbu pasimokyti iš savo klaidų, o kiti tiesiai šviesiai rėžė, kad girti vairuotojai yra potencialūs žudikai, o tie, kas juos palaiko, ir patys panašūs. Neigiamai laidų vedėjos poelgį įvertino ir LRT vadovybė.

Prieš alkoholio vartojimą dažnai pasisakantis Seimo narys Aurelijus Veryga savo socialiniuose tinkluose rašė, kad jis mano, jog nuobauda už tokį elgesį yra būtina. „Šį kartą istorija pasibaigė santykinai laimingai ir be aukų. Nuobauda yra būtina, kad žmogus suprastų turintis problemą ir įgautų motyvą ją spręsti. Tačiau niekada nereikia perlenkti lazdos. Jei žmogus eis gydytis ir spręsti priklausomybių problemų, tuomet mėtymas iš darbo ir laidų stabdymas neturės jokios prasmės“.

Dar puikiai prisimename laikus, kai tokios žvaigždės atsipirkdavo net ne baudomis ar kyšiais, bet savo žaviomis šypsenomis. Buvo įprasta „nepastebėti“ žinomų ketvirtosios ar kitų valdžių atstovų nuodėmių.

Dabar tiek žvaigždės, tiek pareigūnai tokių privilegijų neteko. Štai neseniai Generalinė prokurorė Nida Grunskienė iš pareigų atleido Šiaulių apygardos prokuratūros Telšių apylinkės prokuratūros prokuroro pareigas ėjusį Rolandą Sakalauską. Alkoholio matuokliu buvo nustatyta, kad jis vairavo automobilį apsvaigęs (0,87 prom.).

Darbo neteko ir girtas (1,84 prom.) automobilį vairavęs Aukščiausiojo Teismo teisėjas Arvydas Daugėla. Tai rodo, kad prieš įstatymą – visi lygūs.

Ir tai gerai, nes girtas vairuotojas – tai potencialus žudikas. Kad ir kokios didelės bausmės už vairavimą apsvaigus, tačiau tokių vairuotojų daugėja. Pernai eismo įvykių, kuriuos sukėlė neblaivūs vairuotojai, padidėjo beveik trečdaliu. Dėl tokių vairuotojų kaltės daugiau nei 170 žmonių buvo sužeista, o 20 žuvo.

Alkani gyvūnai suėda net savo šeimininkus

Teigiama, kad šunys buvo pirmieji naminiai gyvūnai, su kuriais žmogus sukūrė artimą ryšį. Pasak mokslininkų, žmogaus ir šunų santykiai vystėsi ilgą laiką ir teikė abipusės naudos: šunys tarnavo žmogui kaip signalizacijos sistema, pagelbėdavo medžioklėse, padėdavo norint ką nors susekti, taip pat palaikyti tvarką, nes suvalgydavo maisto likučius, buvo vaikų globėjai ir žaidimų partneriai.

Taigi, iki šiol žmogus ir šuo dažniausiai sugyvena draugiškai. Kiek istorijų žinome, kai šuo surado pasiklydusįjį, ištraukė skęstantį vaiką, šeimininkui, kai šiam atsitiko bėda, prišaukė pagalbon aplinkinius, o ir vagių nemažai atbaidė.

Skaitytojas pasakojo, kad jaunystėje jų namus saugojo gana piktas „lenciūginis“. „Jį paliko žmonės, gyvenę name, kurį nusipirko mano tėvai, – prisiminė Jonas. – Tas šuo pripažino tik mamą. Buvo ne tik sargus, bet ir labai nemėgdavo išgėrusių žmonių – net mano tėvui, paragavusiam alaus ir išėjusiam į kiemą, yra spėjęs sudraskyti kelnes. Kartą, nutrūkęs nuo grandinės, užpuolė kaimyną, sukandžiojo blauzdą, tai šis, atsinešęs šautuvą, šunį nušovė…“

Pasak pašnekovo, tuomet nebuvo aiškinamasi, kodėl šuo taip elgėsi, ar buvo pasiutęs, niekas neužsiėmė gyvūnų užmigdymu.

Šunų elgesio specialistai sako, kad dažniausia šuns agresijos priežastis – baimė, o ne noras žmogų suėsti ar sudraskyti. Įtakos šuns elgesiui turi ir tai, kaip šeimininkas juo rūpinasi. Specialistai teigia, kad šunų kiekvienais metais daugėja, tačiau noro jais tinkamai rūpintis ir prižiūrėti – dar nepakankamai.

Visai neseniai kraupus šuns išpuolis įvyko Šaulių kaime (Šalčininkų r.). Pas šio kaimo gyventoją Reginą M. buvo švenčiamas gimtadienis. Švenčiama buvo ilgai, alkoholio buvo daug, tad, įtariama, pasirūpinti šios sodybos šeimininkės šunimi nei pačiai Reginai M., nei sugėrovams nešovė į galvą. Tad, kai paryčiais girtas Reginos M. sugyventinis Henrikas J. (61 m.) išstrapaliojo į lauką, nepririštas agresyvus mišrūnas jį puolė. Nė vienas iš sugėrovų nei matė, nei girdėjo, kas dėjosi kieme. Tik paryčiais, sugyventinio pasigedusi Regina M., išėjusi į kiemą, pamatė žiauriai sudarkytą savo gyvenimo draugo lavoną.   

Vienijasi narkotikų platintojai

Analizė rodo, kad Jungtinėje Karalystėje (JK) veikiančios nusikalstamos grupuotės ima dirbti išvien su tais, su kuriais anksčiau nesutardavo – Italijos mafija. Tokį susitarimą ekspertai sieja su planais į Europą įvežti daugiau kokaino.

Nacionalinės nusikalstamumo agentūros (NCA) analitikai teigia turintys įrodymų, kad stipriausios Britanijos gaujos pastebimai dirba išvien su pajėgiausiomis nusikalstamomis struktūromis dėl narkotikų prekybos – srities, dėl kurios tarp nusikaltėlių tradiciškai kildavo didžiausi nesutarimai ir buvo praliejama daugiausiai kraujo. Šią teoriją įrodo faktai apie kokaino siuntas į Europą – pavyzdžiui, viename jūriniame konteineryje randama skirtingų gaujų iš skirtingų šalių kontroliuojamų kvaišalų krovinių. Kriminalistai mano, jog taip nusikaltėliai apjungė jėgas ir naudojasi tais pačiais logistikos šaltiniais.

Taip pat turima duomenų, jog JK gaujos dirba tandemu su galingiausiu Italijos mafijos sindikatu „Ndrangheta“. Tai klanas, kuris kontroliuoja didžiausią dalį narkotikų prekybos Europoje.

Kokios priežastys lėmė, kad buvę mirtini priešai ima dirbti išvien?

akistata
akistata
akistata
akistata
akistata
akistata