Akistata Nr.30 (2021 m.)

Lietuvos prezidentas malonėmis nesišvaisto

Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Baudžiamuoju kodeksu, atsižvelgęs į Malonės komisijos posėdyje apsvarstytus prašymus ir pateiktas rekomendacijas, suteikė malonę 2 nuteistiesiems. Per dvejus prezidentavimo metus G. Nausėda malonę yra suteikęs 11 nuteistųjų.

Malonės komisijos posėdyje buvo apsvarstyti 54 nuteistųjų malonės prašymai, o prezidentas pasigailėjo tik dviejų: Aleksandro Jegorovo (37 m.) ir Irinos Rogozinos (68 m.). Prieš metus prezidentas suteikė malonę 4 nuteistiesiems, 2019-aisiais – dar 5, iš kurių 2 buvo nuteisti už šnipinėjimą ir malonės aktu, atleidus juos nuo bausmės, iškeisti į Rusijoje nuteistus 2 Lietuvos ir vieną Norvegijos piliečius.

Jegorovui, kuriam Lietuvos apeliacinis teismas (LApT) 2019 metų lapkritį buvo skyręs 8 metų laisvės atėmimo bausmę, prezidentas ją sumažino 3 metais.

Nusikaltimą nuteistasis įvykdė 2017-ųjų birželį. Savo 33-iojo gimtadienio išvakarėse jis, uždėjęs pagalvę ant galvos, uždusino savo neįgalią motiną Eleną (64 m.). Temidės tarnai šioje tragiškoje istorijoje nebuvo vieningi – žudiko bylą nagrinėjo net 4 įvairių instancijų teismai.

Kauniečio tragedija įsimintina tuo, kad nužudydamas neįgalią motiną, jis siekė nutraukti ir jos, ir savo kančias – slaugant ją, matant jos kančią. Tai primena eutanaziją, tačiau Lietuvoje eutanazija – lengvas ir neskausmingas žmogaus gyvybės nutraukimas – nėra įteisinta.

Buvusi teisėja išprovokavo prievartą

Panevėžio apygardos teismas (PAT) paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį buvusiai Seimo narei ir teisėjai Neringai Venckienei. Teismo nuosprendžiu jai skirta subendrinta vienų metų, 9 mėnesių ir 6 dienų laisvės atėmimo bausmė.

Remiantis apkaltinamuoju nuosprendžiu, N. Venckienė turėtų sumokėti ir 3000 eurų dydžio žalos atlyginimą nukentėjusiąja šioje byloje pripažintai antstolei ir 6300 eurų dar vienai nukentėjusiajai – Laimutei Stankūnaitei. Dar 500 eurų kompensacija priteista vienam policijos pareigūnui.

Be to, nuosprendžiu nuteistoji N. Venckienė įpareigota sumokėti jos ekstradicijos iš JAV į Lietuvą išlaidas, kurios sudarė 6800 eurų.

Paskelbus teismo nuosprendį, N. Venckienė tuoj kreipėsi į savo sekėjus, prašydama padėti sumokėti priteistas sumas. „Priteisė L. Stankūnaitei, M. Gušauskui, S. Vaicekauskienei ir valstybei beveik 20 000 eurų. Nors ir nėra smagu prašyti Jūsų pagalbos, tačiau šiuo metu neturiu galimybių sumokėti šių pinigų“, – savo feisbuko paskyroje parašė buvusi teisėja.

Gelbėdamas draugą teisėjas davė kyšį buvusiam kolegai

Lietuvos apeliacinis teismas (LApT) pripažino, kad Kauno apygardos teismo (KAT) teisėjas Ramūnas Antanavičius bandė papirkti tuometį Mažeikių rajono apylinkės teismo teisėją Mindaugą Klemenį.

Dar 2017 metų birželį Mažeikių rajono teismo teisėjui M. Klemeniui atsitiktine tvarka pateko Tirkšlių kaime registruotos stambios transporto paslaugas teikiančios bendrovės direktoriaus Vitalijaus Vaičiaus skundas dėl policijos komisariate gegužės 11 dieną priimto nutarimo – verslininkas buvo nubaustas 300 eurų bauda ir metams neteko teisės vairuoti, nes prie vairo įkliuvo neblaivus. Alkotesteris rodė 1,16 prom. girtumą.

Su paskirta nuobauda Mažeikiuose gerai žinomas verslininkas nesutiko ir teismo prašė policijos nutarimą panaikinti arba sutrumpinti terminą, kuriuo uždrausta vairuoti transporto priemonę, arba išvis šį draudimą panaikinti.

Štai tuomet į teisėją ir kreipėsi girto vairuotojo užtarėjai. 2017 metų birželio 4 dieną R. Antanavičius užvažiavo pas M. Klemenį, norėdamas įsigyti medaus. Vyrai buvo pažįstami, anksčiau net šešerius metus dirbo tame pačiame Mažeikių teisme – iki kol R. Antanavičius pakilo karjeros laiptais ir tapo KAT teisėju. Pasak M. Klemenio, iš pokalbio su R. Antanavičiumi jis supratęs, kad norima, jog jis iš neblaivaus vairavusio asmens, kaip sakė R. Antanavičius „jo prietelio Vitalijaus“ neatimtų teisės vairuoti, kad nuobauda būtų švelnesnė. M. Klemenis kolegai iš Kauno sakęs, jog teismų praktika tokiose bylose yra griežta, neblaivūs vairuotojai praranda teisę vairuoti. Tuo metu R. Antanavičius aiškino, kad praktika neblaivių vairuotojų bylose yra ne tokia jau griežta ir jis pats ją taiko.

Išeidamas R. Antanavičius paliko įmautę su dokumentais. Joje buvo įdėtas teismo šaukimas V. Vaičiui ir jo skundo kopija. „Po kiek laiko traukiu lapus, o tarp tų lapų – vokas. Man iš karto lengvas šokas, ištraukiau voką ir pamačiau ten po 50 eurų banknotus, – teisme liudijo M. Klemenis.– Kilus šokui, nežinojau ką daryti, ryte turėjau važiuoti į Vilnių, į Santaros klinikas. Galvoje sukosi, ką daryti su voku“. Jis tikino bandęs susisiekti su Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), tačiau jam nepavyko.

Prisiminęs, kad R. Antanavičius Mažeikiuose turi butą, M. Klemenis įmautę su pinigais birželio 9 dieną nuvežė ir įmetė į to buto pašto dėžutę. Paskui pranešė R. Antanavičiui ir pasiūlė jam „išsivalyti reklamas pašto dėžutėje“.

STT apie galimą korupcinę veiką M. Klemenis pranešė po kelių dienų, kai atsirado ir daugiau verslininko užtarėjų.