Akistata Nr.28 (2021 m.)

Naujagimis – į tualetą, motinai – griežta bausmė

Nedažnai, tačiau vis išgirstame, jog viename ar kitame Lietuvos rajone rastas negyvas naujagimis: tai paliktas prie kažkieno durų, tai – jau negyvas – šiukšlių krūvoje, pagimdytas tualete ar kitoje patalpoje, o lavonėlis pakastas darže ar net pakištas po lova.

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Patologijos, teismo medicinos ir farmakologijos katedros mokslininkai, nagrinėję priežastis, kodėl naujagimiai žudomi, konstatavo, kad 89 procentais atvejų motinų savo kūdikius nužudo per pirmąsias 24 valandas, motinų amžius – nuo 15 iki 25 metų. Pasak tyrimą atlikusių mokslininkų, maždaug 20 procentų tokių žudikių nustatoma psichozė, apie 10 procentų – depresija. Tačiau, jų nuomone, vaikžudystė nėra liga.

Vaikžudystės (neonatacido) atvejai dažniau pastebimi tarp pirmagimio besilaukiančių motinų, o pagrindinis nurodomas motyvas – nelaukiamas, „netyčiukas“ vaikas. Dažniausiai tos moterys nėra praeityje nusikaltusios, nėra patyrusios ir abortų – mat, pasak mokslininkų, aborto faktas būtų nėštumo pripažinimas, o būtent nėštumo neigimas ir jo nepripažinimas vyrauja tarp neonatacidą įvykdžiusių moterų.

Neseniai Panevėžio apygardos teismas (PAT) išnagrinėjo bylą, kurioje Šeimyniškėlių kaimo (Anykščių sen., Anykščių r.) gyventoja Rūta Ragaišytė (21 m.) pripažinta kalta dėl savo naujagimio nužudymo, jai skirta 8 metų laisvės atėmimo bausmė. Verdiktas dar negalutinis, nes moteris kaltę atkakliai neigė, tad jos skundą nagrinės Lietuvos apeliacinis teismas. Ji tvirtino nejutusi esanti nėščia.

Galutinis Temidės verdiktas Agurkinių byloje

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) dėl per ilgai užsitęsusio teisminio bylos nagrinėjimo nežymiai sušvelnino bausmes Kaune veikusio Agurkinių nusikalstamo susivienijimo nariams.

Agurkinių gaujos byla Klaipėdos apygardos teisme (KLAT) buvo pradėta nagrinėti 2014 metų lapkričio 11-ąją. Remigijaus Preikšaičio vadovaujama teisėjų kolegija buvo suplanavusi 36 posėdžius ir turėjo tikslą bylą baigti nagrinėti bent jau po 2 metų. Tačiau, kaip rodo teismų patirtys, visuomet atsiranda prašymų apklausti daugiau liudytojų, apklausoms neužtenka laiko, tenka atlikti papildomas ekspertizes ir bylos nagrinėjimas užsitęsia. Taip buvo ir šį kartą – nuosprendis buvo paskelbtas tik 2017 metų gruodžio 20-ąją.

Per tą laiką grupuotės lyderis Saulius Velečka, sugebėjo išsituokti su žmona, vesti buvusios grupės „Olialia pupytės“ narę Mariną Bui ir dar kartą tapti tėvu. Be to, vienas iš 13 kaltinamųjų – Česlovas S. (54 m.), pravarde Čėska, mirė, o kitas, – tai duodantis parodymus, tai besislapstantis, net buvo nuteistas Švedijoje.

 

Tragiška sūnaus žūtis sugriovė ir tėvo gyvenimą

Šiaulių apygardos teismas (ŠAT) Mažeikių rajone gyvenančiam ūkininkui Sauliui Baužiui (56 m.) už nužudymą skyrė 10 metų laisvės atėmimo baudą. Jis taip pat įpareigotas nukentėjusiesiems atlyginti 2922 eurų turtinę ir 50 000 eurų neturtinę žalas.

Iki nužudymu pasibaigusių išgertuvių S. Baužys jau buvo teistas 4 kartus. O dar prieš tris dešimtmečius šis vyras garsėjo kaip pavyzdingas ūkininkas. Žmonos tėviškėje pradėjęs ūkininkauti jis išplėtė ūkį iki 300 hektarų žemės, turėjo bandą melžiamų karvių, augino veršelius, buvo nusipirkęs naujausios technikos. Dabar neliko beveik nieko ir visa tai atsitiko po to, kai ūkyje žuvo vienas iš jo trijų sūnų. Nepakėlęs nelaimės vyras įniko į alkoholį, 2015 metais išsiskyrė su žmona, o dabar jau beveik prarado ir ūkį.

Parašas darbo saugos žurnale negarantuoja, kad iš darbo grįši gyvas

Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) duomenimis, kol kas kasmet darbe žūva daugiau nei 30 darbuotojų. Dažniausiai jie mirtinai traumuojami įjungus montuojamą įrenginį, užvirtus gruntui, virstant nupjautam medžiui, užtroškus vamzdyne susikaupusiomis dujomis, atliekant techninių priemonių ar mechanizmų priežiūros ir remonto darbus ir pan.

Beveik visi mirtini nelaimingi atsitikimai darbe įvyksta dėl darbų saugos pažeidimų: arba darbdavys neįgyvendino teisės aktų reikalavimų, arba pats darbuotojas jų nesilaikė. Paprastai po tokių netekčių užsisuka ilgas teisinis procesas: tyrimas, kas kaltas dėl nelaimės, įvairios ekspertizės, bylos nagrinėjimas teismuose kaltininkams bandant įrodyti, kad kaltas – pats žuvusysis.