Akistata Nr.23 (2022 m.)

Sekso pamokos – iš tėvų ir kaimynų
akistata

 

Seksualinė prievarta yra pati sunkiausia prievartos prieš vaikus forma, sukelianti skaudžiausius padarinius vaiko raidai. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktikoje akcentuojama, kad seksualiniai veiksmai prieš mažamečius turi labai neigiamą poveikį jų psichikai ir vystymuisi, todėl ir jų vertinimo kriterijai yra griežtesni nei analogiškų veiksmų prieš vyresnio amžiaus asmenis. Tik, ar visada pedofilams skiriamos griežtos bausmės?

„Esu sutrikusi, nes tokio akibrokšto nesitikėjau, – laiške „Akistatai“ rašė Jurga M. – Net ir Lietuvos apeliacinis teismas mano dukros tvirkintojui teskyrė vos 3 mėnesių arešto bausmę! Dukra, kuriai 10 metų, patyrė ne tik neigiamų emocijų, bet ir per ankstyvų seksualinių potyrių. Beje, gana gašlių. Esu įsitikinusi, kad žala tokia didelė, kad joks psichiatras ar kitoks specialistas neištrins iš vaiko galvos to, ką jis patyrė“. 

„Geriau būtų mane nužudęs nei išsityčiojęs, – taip man pasakė mano dvylikametis sūnus, patyręs kaimyno seksualinę prievartą, – guodėsi kitame laiške Dalija T. – Kiek metų vaikui teks kovoti su savo demonais, kad ir padedant specialistams? Ir ar nesprogs ateityje toks pūlinys, kurį dabar psichiatrai bando padėti nustumti į toliausias atminties kerteles, pridarydamas dar didesnės žalos? Tokius iškrypėlius, kurie žaloja vaikus, derėtų visam laikui izoliuoti nuo visuomenės. Mano sūnų tvirkinęs vyras tepelnė simbolinę bausmę, o juk jis jau buvo teistas už panašų nusikaltimą“.

Ir žiauriausi žudikai tikisi išeiti į laisvę

Jau daugiau kaip pusė (58 kaliniai) nuteistųjų iki gyvos galvos kreipėsi dėl paskirtos pačios griežčiausios bausmės pakeitimo į terminuotą laisvės atėmimo bausmę, tačiau tik 18 iš jų sulaukė teigiamų teismų sprendimų. 

Trims nuteistiesiems buvo skirtos 5 metų laisvės atėmimo bausmės, dviem – 7-erių, septyniems – 8-erių, dar dviem – 9-erių ir keturiems – 10 metų laisvės atėmimo bausmės.

Kai kurie iki mirties būti kalėjime nuteisti kaliniai į teismus kreipiasi jau po trečią kartą, tačiau teismai mano, jog pažangos mažinant pakartotinio nusikalstamo elgesio riziką tokie kaliniai dar nepasiekė. Tokius ar panašius teismų sprendimus šį pavasarį jau išgirdo Arvydas Barkauskas (57 m.), Rolandas Sinickis (47 m.), Jonas Martišius (65 m.), Audrius Andrušaitis (54 m.), Vladas Beleckas (68 m.) ir dar keletas kitų. Kai kurie jų apygardų teismų sprendimus apskundė Lietuvos apeliaciniam teismui (LApT) ir dar turi viltį, kad šis teismas bus jiems gailestingesnis. Tačiau kol kas viltis labai menka, nes teismų praktika rodo, kad nuo 2019 metų kovo, kai Seimas priėmė Baudžiamojo kodekso pataisas, kad iki gyvos galvos nuteistas žmogus po 20 metų įkalinimo gali prašyti teismo peržiūrėti bausmę, LApT pakeitė vos 3 apygardos teismų sprendimus.

Teismas Kyjive parodė, kaip atrodo nenugalimoji rusų armija

Kyjive už karo nusikaltimus Ukrainoje kalėti iki gyvos galvos nuteistas rusų karys Vadimas Šišimarinas (21 m.). Jis prisipažino, kad Čupachivkos kaime Ukrainos šiaurės rytuose, praėjus 4 dienoms nuo Maskvos invazijos pradžios, nušovė traktorininką Oleksandrą Šelipovą (62 m.). 

„Šį jauną karį galima laikyti tikru nevykėliu, – sakė Ukrainos generalinės prokuratūros prokuroras Andrejus Siniukas. – Jis net pakariauti nespėjo“.

Tai pirma tokio pobūdžio byla nuo Rusijos invazijos pradžios. Ji laikoma viešu Ukrainos teismų sistemos nepriklausomumo išbandymu. Netrukus tokių bylų bus daugiau. Iš viso jau iškelta per 13 000 bylų, Ukrainos pareigūnai turi bent 600 įtariamųjų sąrašą.