Akistata Nr.20 (2022 m.)

Tėvų kare labiausiai nukenčia jų vaikai

akistata

Statistikai skaičiuoja, jog per metus išsiskiria kas antra susituokusi pora. O kiek išsiskiria tų, kurie nebuvo davę oficialių įžadų? Neverta svarstyti, kas nulemia skyrybas – priežasčių rasime daug. Bėda ta, kad dažnai skyrybos tampa užsitęsusiu karu, skaudžiai paliečiančiu ne tik besiskiriančią porą, bet ir jų vaikus, kurie tampa ne tik konfliktų liudininkais, bet ir karo įrankiais – per juos keršijama buvusiai antrajai pusei, vaikais manipuliuojama.

Kasdien dešimtys bylų – dėl santuokos nutraukimo, nepilnamečio vaiko gyvenamosios vietos nustatymo, išlaikymo nepilnamečiui vaikui priteisimo, bendravimo su vaikais tvarkos nustatymo ir pan. – nugula ant teisėjų stalo. Tačiau pasitaiko ir tokių bylų, kuriose vienas sutuoktinis apkaltina kitą sutrikdžius vaiko sveikatą, psichologiniu smurtavimu, vaiko nuteikimu prieš tėvą ar motiną – tokiu būdu siekdami gauti vaiko globą.

Viena tokia byla dar pernai rugpjūtį buvo išnagrinėta Utenos apylinkės teismo Visagino rūmuose. Irena S. (vardas pakeistas) buvo pripažinta kalta piktnaudžiavusi tėvų teisėmis ir nesunkiai sutrikdžiusi savo mažamečio sūnaus sveikatą. Teismas motinai skyrė 2 su puse metų laisvės atėmimo, jos vykdymą atidėjo 2 metams ir skyrė įpareigojimus: dalyvauti elgesio pataisos programoje, dirbti ir kt. 

Taip pat Irena S. nuo jos nukentėjusiam sūnui turėjo atlyginti 5000 eurų civilinį ieškinį, o jo tėvui sumokėti 3400 eurų jo patirtų bylinėjimosi išlaidų už sūnaus teisių ir teisėtų interesų atstovavimą teisme.

Narkotikų prekeivis bausmę trumpino kyšiais

akistata

Vilniaus apygardos teismas (VAT) kaltu dėl prekybos poveikiu pripažino šiuo metu bausmę už narkotikų platinimą atliekantį Laimį Paškevičių. Jis prisipažino, kad už bausmės sumažinimą advokatui Drąsučiui Zagreckui ir teisėjui Kęstučiui Juciui sumokėjo 20 000 eurų.

Kadangi L. Paškevičius pripažino savo kaltę, tai VAT teisėja Eglė Gruodienė bylą išnagrinėjo taikydama supaprastintą teismo procesą ir baudžiamuoju įsakymu vyrui skyrė 10 000 eurų baudą, kurią jis turi sumokėti per vienus metus.

Tyrimo metu nustatyta, kad nuteistasis Vilniuje per advokatą Drąsutį Zagrecką perdavė Lietuvos apeliacinio teismo (LApT) teisėjui Kęstučiui Juciui 15 000 eurų kyšį. Už tarpininkavimą 5000 eurų advokatas pasiliko sau.

Vykstant bylos tyrimui, šių metų sausį, teisėjas K. Jucius, pernai gruodį atšventęs 60 metų jubiliejų, mirė. Pats teisėjas kaltės nepripažino ir teigė, kad D. Zagreckas jį apkalba kerštaudamas. Pažinojusieji K. Jucių sakė, kad šis procesas smarkiai pakirto teisėjo sveikatą.

Tačiau, kad teisėjas paėmė pinigus, teigė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ir Generalinės prokuratūros pareigūnams skandalingus faktus apie teisėjų korupciją atskleidęs dabar jau buvęs advokatas D. Zagreckas. 

Milijonai – už nelaisvėje praleistus metus

akistata

Už dvigubą žmogžudystę, kurios nepadarė, kalėjime 22 metus praleidusiam amerikiečiui  Edžiui Boldenui (51 m.) JAV federalinė prisiekusiųjų žiūri priteisė daugiau nei 25 milijonus dolerių (21,6 mln. eurų) kompensaciją. O štai nekaltai 42 metus kalėjęs amerikietis Kevinas Striklendas (62 m.) iš valstybės negavo nė cento.

Ne visose JAV valstijose mokamos didelės kompensacijos. 21-oje JAV valstijoje kompensacija už nekaltai kalėjime praleistus metus iš viso nepriklauso. Kai kuriose valstijose, kur kompensacija įteisinta įstatymu, ji yra gan nedidelė. Pavyzdžiui, Luizianoje išmokama po 15 000 dolerių už metus, Viskonsine kompensacija negali viršyti 25 000 dolerių, kad ir kiek metų nekaltai besėdėtum. Naujajame Hampšyre ši suma dar mažesnė – viso labo 20 000 dolerių. Tačiau, kaip sako JAV žmogaus teisų gynėjai, ir tas kompensacijas gauti nėra paprasta, nes prigalvota visokių kliūčių. Pavyzdžiui, jei teisiamasis teismo metu prisipažįsta nusikaltęs, o vėliau įrodoma kitaip, kompensacija jam nepriklauso. O kaip tik apie 30 procentų išteisintųjų, atlikus DNR tyrimą, iki tol buvo prisipažinę įvykdę nusikaltimus, už kuriuos buvo nuteisti.

Valstijose, kur kompensacijos nenumatytos įstatymu, tenka bylinėtis ir kartais tai yra gerokai geriau nei ten, kur tos kompensacijos išmokamos iš karto.