Akistata Nr.17 (2021 m.)

Pedofilas jau dešimtmetį šokdina Lietuvos teismus

Lietuvos apeliacinio teismo (LApT) teisėjai antrą kartą priėmė nutartį byloje, kurią jie nagrinėjo dar 2013 metais. Tuomet jie atmetė nuteistojo Tomo K. (50 m.) skundą, kuriame buvo prašoma jį išteisinti, nes nuteistojo nuomone, 2012 metais Kauno apygardos teismas  jį neteisingai nuteisęs 11 metų laisvės atėmimo bausme dėl seksualinio vaikų prievartavimo, dėl jaunesnio negu 16 metų asmens tvirkinimo ir dėl disponavimo pornografinio turinio dalykais. Kad reikia dar kartą grįžti prie seniai išnagrinėtos bylos, 2019 metų pabaigoje nutarė Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT), reaguodamas į Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) 2018 metų birželio mėnesio sprendimą.

Istorija, kurios detalės vėliau gulė net į keletos bylų tyrimą, prasidėjo 2002 metų rugpjūtį, kai iš kalinimo įstaigos grįžęs Tomas. K. susipažino su Veronika (vardas pakeistas). Tuo metu moteris jau turėjo sūnų nuo kito draugo. Porai apsigyvenus kartu buvęs kalinys sutiko berniukui suteikti savo pavardę.

2004-ųjų gegužę gimė sūnus, bet sugyventiniai vaikais nelabai rūpinosi. 2011 metų balandį šeima buvo įtraukta į socialinės rizikos šeimų sąrašą. Tėvai dėl netinkamai vykdomų pareigų buvo įspėti, tačiau elgesio nekeitė, tad vaikai atsidūrė vaikų globos namuose, o Tomui K. buvo pateikti kaltinimai lytiškai išnaudojus mažamečius savo sūnus.

Vykstant ikiteisminiam tyrimui dėl vaikų seksualinio išnaudojimo, 2011 metų spalį, Kauno apylinkės teismas Tomą K. nuteisė už tai, jog jis vaikus mušė ir gąsdino bandydamas įtakoti jų liudijimą. Teismas rėmėsi socialinių darbuotojų, kurie matė mėlynes berniukų kūnuose liudijimais.

Tas pats teismas nustatė, kad Tomas K. buvo sumušęs ir Veroniką. Jis ir jai grasino, reikalavo pakeisti parodymus. Teismas pripažino vyrą kaltu ir nuteisė jį 10 mėnesių laisvės atėmimu. Tačiau atsižvelgiant į tai, kad iki teismo proceso Tomas K. buvo sulaikytas, teismas nusprendė, jog bausmė jau atlikta ir paleido jį teismo salėje, nors tuo metu jam jau buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl vaikų tvirkinimo.

Apie vaikų patirtą seksualinę prievartą motina pareigūnams pranešė 2011 metų vasarą. Vieną dieną atėjusi tolima giminaitė Veronikai papasakojo pamačiusi šokiruojantį vaizdą: savo anūką ir Veronikos vaikus užklupusi nuleistomis kelnėmis, berniukai mokė jos anūką tenkinti oraliniu būdu!

Pasinaudojęs prostitutės paslaugomis, ją apiplėšė

Apie du Šiauliuose į butą įsiveržusius ir ją apiplėšusius vyrus Rusijos pilietė telefonu bendrajam pagalbos centrui pranešė pernai gruodžio 19-osios vakare. Atskubėjusiems pareigūnams moteris paaiškino, kad vienas įsibrovėlis ją pargriovė ant lovos, o kitas iš spintos pagrobė 6000 eurų ir mobiliojo ryšio telefoną. Ikiteisminį tyrimą pradėję pareigūnai netruko išsiaiškinti, kad plėšikų auka tapo prostitutė, į Šiaulius atvykusi iš Vladivostoko (Rusija). Rusė (31 m.) neslėpė, kad į Lietuvą ją atviliojo noras užsidirbti – Maskvoje radusi skelbimą, kuriame buvo nurodyta, kad už pusvalandį intymių paslaugų bus mokamas 40 eurų, o už valandą – 80 eurų atlygis.

Skelbimą publikavusi sąvadautoja, su kuria ši moteris bendravo telefonu, perspėjo, kad uždarbiu teks dalintis su ja. Dirbti prostitute sutikusiai rusei sąvadautoja parūpino vizą į Lenkiją, iš kur prostitutė atvyko į Šiaulius, į jai išnuomotą butą.

Ikiteisminį tyrimą dėl plėšimo pradėjusiems pareigūnams kilo įtarimas, kad prostitutę galėjo apiplėšti kuris nors klientas.

Keičiasi cigarečių kontrabandos tendencijos

Pamažu ryškėja nauja cigarečių kontrabandos tendencija – po keleto metų pertraukos į Lietuvą didesniais kiekiais vėl pradėta gabenti stambias rusiškų nelegalių rūkalų siuntas.

Pasak muitinės pareigūnų, pastaraisiais metais rusiškų rūkalų kontrabanda į Lietuvą buvo sumažėjusi, dažniausiai į mūsų šalį mėginta įvežti Baltarusijoje gamintas cigaretes. Tiek pernai, tiek užpernai būtent nelegalūs baltarusiški rūkalai sudarė didžiąją dalį (60–80 proc.) Lietuvos muitinės pareigūnų sulaikyto tabako gaminių kontrabandos kiekio. Nelegalios baltarusiškos cigaretės į Lietuvą buvo ne kartą vežamos net iš tos pačios Rusijos Kaliningrado srities.

Nors didžiuliai baltarusiškų cigarečių kontrabandos srautai iš Baltarusijos nemažėja, nuo šių metų pradžios fiksuojamas ir didelis nelegalių rusiškų rūkalų gabentojų suaktyvėjimas pasienyje su Rusija. Iš Rusijos Kaliningrado srities pastaraisiais mėnesiais pradėti gabenti itin stambūs, Lietuvoje anksčiau nematytų „Dakota“, „Rominta“ ar „LF“ rūšių cigarečių kontrabandos kroviniai. Nors pažymėtа, jog pagaminti Rusijoje, šie rūkalai paprastai būna be banderolių. Vien per 3 šių metų mėnesius muitinės pareigūnai jau sulaikė 1 mln. 785 000 pakelių rusiškų cigarečių, kurių vertė (su mokesčiais) – 6, 22 mln. eurų.

akistata
Akistata
Akistata
Akistata