Akistata Nr.12 (2021 m.)

Šiaulių tardymo izoliatorių britas palygino su Aušvicu

Laisvės atėmimo bausmę už sukčiavimą Lietuvoje atlikęs Jungtinės Karalystės pilietis Gajus Džeinas (54 m.) savo gimtinėje Lietuvą, kurios gyventojus apgaudinėjo, deda į šuns dienas. Šiaulių tardymo izoliatorių jis sulygino su Aušvico koncentracijos stovykla, kurią naciai buvo įkūrę okupuotoje Lenkijoje.

Džeinas jau laisvėje ir gyvena Kornvalio grafystėje. Prieš kurį laiką vienam vietos naujienų portalui jis papasakojo apie Lietuvos teisėsaugą.

„Teisėjas, kuris nuteisė mane, buvo jaunas vyras, jis į teismą atvyko girtas, prakaituotas ir keikėsi. Tai, už ką jis mane nuteisė, buvo visiškas melo rinkinys“, – sakė britas, nors teisme  savo kaltę buvo pripažinęs.

Nuosprendžio G. Džeinas laukė Šiaulių tardymo izoliatoriuje. „Buvo kaip Aušvice, – Lietuvos įkalinimo įstaigą su liūdnai pagarsėjusia koncentracijos stovykla palygino britas. –

Ten buvo 15 laipsnių šalčio, visur pilna utėlių. Grindyse esanti skylė – tualetas, kuris baisiai dvokė. Numečiau 22 kilogramus, iškilo psichikos sveikatos problemų, tačiau buvau paliktas kentėti – manęs niekada neapžiūrėjo gydytojas“, – guodėsi britas.

Apšvitintas patarnautojas mirė baisiose kančiose

Dar sovietmečiu Šiaulių miesto teismas 5 metams į sustiprinto režimo pataisos darbų koloniją buvo pasiuntęs kunigą Algimantą P. (kadangi tai įvyko beveik prieš 50 metų, nei kunigo, nei nukentėjusiųjų pavardžių neskelbiame).

1971 metais į kaimo bažnyčią Telšių rajone paskirtas ką tik Kunigų seminariją baigęs vikaras Algimantas tapo tikra parapijos sensacija. Jaunas, gražus ir labai iškalbingas kunigėlis tapo parapijiečiu  numylėtiniu. Vietiniam parapijos komiteto aktyvistui pensininkui Antanui N. vikaras taip pat padarė gerą įspūdį, tad jis ėmė į bažnyčią vedžiotis savo anūką Mindaugą. Nors Mindaugėlio tėvai nebuvo labai religingi, tačiau neprieštaravo, kad jų 12 metų sūnus patarnautų per Mišias – bažnyčia blogio nemoko.

Pirmus mėnesius viskas klojosi puikiai. Mindaugėliui vikaras patiko, pastarajam berniukas – taip pat. Veikiai klebonu tapęs Algimantas P. berniuką lepino saldainiais, dovanėlėmis, pamaitindavo, kartais apnakvindindavo. Klebonas ne kartą kalbėjo iš Mindaugo išauginsiąs gerą kunigą.

1973-iųjų vasarą klebonas susiruošė į Palangą paatostogauti. Kartu pasiėmė ir Mindaugą. Vasarai baigiantis berniuko tėvai pastebėjo, jog sūnui kažkas nutikę – vaikas nenori sėdėti, prisėdęs muistosi, tačiau apie bėdą nedrįsta prasitarti. Nurengusi sūnų motina aiktelėjo – berniuko lytiniai organai bei papilvė buvo žaizdoti, aplink žaizdas – keistos pūslės. Negalėdami nustatyti diagnozės medikai tik gūžčiojo pečiais.

Ilgokai taręsis sostinės gydytojų konsiliumas nusprendė keistąjį ligonį siųsti į Maskvą. Net Sovietų Sąjungos sostinės specialistai į žaizdas žvelgė sutrikę. Ir tik Pamaskvio mokslinio tyrimo medicinos institute buvo nustatyta liga. Diagnozė visus pribloškė: berniukas apšvitintas radioaktyviaisiais spinduliais!

Išeisiančių į laisvę „gyvagalvių“ sąrašas vis ilgėja

Kauno apygardos teismui (KAT) patenkinus Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos teikimą dėl nuteistojo iki gyvos galvos Evaldo Budros (46 m.) bausmės pakeitimo į terminuotą laisvės atėmimo bausmę, po kelių metų į laisvę išeis jau 16 nuteistųjų iki gyvos galvos.

Nuo šiol, jei KAT nutarties nepakeis Lietuvos Apeliacinis Teismas (LApT), E. Budrai dar teks įkalinimo įstaigoje praleisti 7 metus.

KAT Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegija, kurioje teisėjai Arūnas Paštuolis, Aurelijus Rauckis ir jiems pirmininkaujanti Danguolė Šiugždinytė nusprendė, kad yra pakankamas pagrindas manyti, kad nuteistajam E. Budrai paskirtos bausmės tikslai, gali būti pasiekti vietoj įkalinimo iki gyvos galvos paskyrus jam švelnesnę bausmę.

Nustatyta, kad bausmės atlikimo laikotarpiu, o tai jau daugiau kaip 25 metai, E. Budra 5 kartus buvo pažeidęs nustatytas vidaus tvarkos taisykles ir režimo reikalavimus, už tai buvo 2 kartus nubaustas. Per tą laiką kaliniui už nepriekaištingą elgesį, dalyvavimą pozityvaus užimtumo priemonėse buvo skirti net 36 paskatinimai. Kolegijos nuomone, tai rodo, kad E. Budros elgesys buvo labiau teigiamas, nei neigiamas, juo labiau, kad paskutinė paskirta nuobauda nustojo galioti 2016-ųjų spalio 17 dieną.