Akistata Nr.10 (2021 m.)

Moterys, susižavėjusios gražia uniforma, pinigų negailėdavo

Dažnai atrodo, kad didelėmis bausmėmis teismai baudžia tik žmogžudžius ir narkotikų platintojus, tačiau Kauno apygardos teismas (KAT) įrodė, kad ir sukčiai gali ilgiems metams sėsti už grotų. KAT pirmininkas Nerijus Meilutis, išnagrinėjęs didelės apimties baudžiamąją bylą, kurioje nukentėjusiaisiais buvo pripažinta 13 fizinių ir vienas juridinis asmuo, „sukčių karaliui“ skyrė net 14 metų laisvės atėmimo bausmę.

Nuteistąjį Viktorą Vilkauską (48 m.) ne veltui pavadinome sukčių karaliumi, nes jis už panašius nusikaltimus teistas net 7 kartus. Pirmąjį kartą,1996-aisiais, tik tuomet jis buvo Kęstutis Vilkauskas, už pareigūno vardo pasisavinimą ir tarnybinių pareigų viršijimą Telšių rajono apylinkės teismas skyrė 3 metų laisvės atėmimo bausmę. Kaip dažniausiai būna bausmės vykdymas buvo atidėtas. Vėliau kelis kartus nedideles bausmes skyrė Vilniaus ir Kauno apylinkės teismai. Didžiausią teistumą – 8 metų laisvės atėmimą – iki šiol buvo užsidirbęs 2009 metais. Tokią bausmę jam tuomet skyrė KAT, subendrinęs keletą Kauno miesto ir Kauno rajono apylinkių teismų nuosprendžių.

Šį kartą KAT atsidūrė byla, kurioje V. Vilkauskas buvo kaltinamas sukčiavimu net 11-oje epizodų, įvykdytų 2016-2018 metais. Prokurorė Asta Chramina už tokią audringą veiklą jam prašė skirti 23 metus laisvės atėmimo. Ir nors teismas nenustatė jokių V. Vilkausko kaltę lengvinančių aplinkybių, tačiau skyrė jam 14 metų laisvės atėmimo bausmę. Prokurorės siūlyta 23 metų bausmė, anot teismo, prieštaravo Baudžiamojo kodekso 63 straipsnio 7 daliai, kurioje teigiama, kad galutinė subendrinta bausmė negali viršyti 20 metų laisvės atėmimo.

Suomiją narkotikais aprūpina kontrabandininkai iš Lietuvos

Neseniai Lietuvai buvo perduotas Suomijoje bausmę atlikinėjęs vyras (48 m.), kuris įtariamas narkotikų kontrabanda. Tai ne pirmas kartas, kai lietuviai įkliūva gabendami narkotikus į Suomiją.Vienu metu šioje šalyje buvo labai populiarus subuteksas. Prieš keletą metų Suomijos narkomanai šį vaistą palyginti lengvai gaudavo Taline. Estijoje sugriežtinus įstatymus bei padidinus šio vaisto išrašymo kontrolės efektyvumą, tas kelias užsidarė. Tuomet Suomijos juodojoje rinkoje subutekso kaina šoko iki 150 eurų už vienetą, o Lietuvoje viena šio receptinio vaisto tabletė kainavo apie 5 eurus. Mūsiškiai narkotikų prekeiviai labai greitai užvertė Suomiją šiomis tabletėmis. Prieš keletą mėnesių Suomijos policija paskelbė, kad įvykdė operaciją, per kurią buvo konfiskuotas didžiausias istorijoje ekstazio tablečių kiekis – 150 000 vienetų. Šioje byloje taip pat figūruoja lietuviai.

 

Už violetinius rūbus – mirties bausmė

Jūs galvojate, kad galite naudoti bet kurią spalvą? Nė velnio. Egzistuoja ne viena spalva, kuri yra arba uždrausta, arba nebegaminama, arba jos autorystės teisės kažkam priklauso.

XVI amžiuje tarp Europos menininkų ėmė plisti nauja spalva – mumijos ruda. Manote, kad tai tiesiog vaizdingas pavadinimas? Iš tiesų mumijos ruda ir buvo gaminama iš sumaltų Senovės Egipto mumijų.

Ypač šie dažai buvo populiarūs XIX amžiuje, kai visą Europą buvo apėmusi egiptomanija. Susižavėjimas Senovės Egiptu kilo po 1798-ųjų Napoleono invazijos į Egiptą. Tad egiptomanijos laikotarpiu žmonės puošdavo savo namus tikromis mumijomis, jas naudojo medicinai ir tapybai. Tačiau net ir ne visi to meto dailininkai žinojo iš ko gaminama mumijos ruda spalva. Pasakojama, esą garsus XIX amžiaus Anglijos tapytojas Edvardas Burnsas-Džounsas sužinojęs, kad naudoja dažus pagamintus iš lavono, kone apsiverkė ir sugalvojo surengti laidotuves. Tapytojas visus turėtus mumijos rudumo dažus palaidojo savo kieme.

Vis tik tokius dažus nustota gaminti 1964-aisiais, mat trūko medžiagos – mumijų.