Akistata Nr.02 (2022 m.)

Pasaulis antrą kartą atsidūrė ant branduolinio karo slenksčio (1)

Pokalbiai telefonu tarp JAV prezidento Džo Baideno ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino, po jų prasidėjusios derybos tarp JAV ir Rusijos, pokalbiai tarp Rusijos ir NATO rodo, kad padėtis pasaulyje yra labai įtempta, neatmetama net ginkluoto konflikto galimybė. Pasaulyje panaši padėtis yra buvusi prieš beveik 60 metų, 1962 metų spalio 14-28 dienomis. Tuomet tiek JAV prezidentas Džonas Fidžeraldas Kenedis (ėjo pareigas nuo 1961 m. iki jo nužudymo 1963 m.), tiek Rusijos vadovas Nikita Chruščiovas (nuo 1953 iki 1964 m.) buvo pasiruošę pradėti branduolinį karą. Laimė, kad abiem užteko šalto proto laiku sustoti.

Dabar nesantaikos obuoliu tapo Ukraina ir buvusios sovietinės respublikos, tarp kurių – ir Lietuva. Rusai visa gerkle rėkia, jog prie jų sienų NATO organizuojamos pratybos kelia jiems didelę grėsmę. Rusija visomis išgalėmis stengiasi sustabdyti Aljanso plėtrą į Rytus bei JAV karinių bazių steigimą buvusiose sovietų įtakos sferos valstybėse. Tačiau tokius reikalavimus NATO šalys atmeta. Dėl rusų dalinių telkimo pasienyje su Ukraina būgštaujama, kad Maskva gali užpulti kaimyninę šalį. Rusija neigia bet kokius puolimo planus, nors 2014 metais jau aneksavo Ukrainai priklausantį Krymą. Nuo tų metų Rytų Ukrainoje vyksta karas tarp prorusiškų separatistų ir Ukrainos pajėgų jau nusinešęs daugiau kaip 13 000 gyvybių. Ukraina ir Vakarų šalys kaltina Maskvą karinėmis priemonėmis remiant separatistus, o Kremlius – ir tai neigia.

Nuo vairavimo neblaiviam – iki šaudynių kavinėje

Už šaudymą picerijoje ir narkotikų disponavimą nuteistas liūdnai pagarsėjęs atlikėjos Oksanos Pikul-Jasaitienės brolis Jonas Baronas (26). Baudžiamąją bylą išnagrinėjusi Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Ieva Narbutaitė nuosprendį paskelbė už akių – nagrinėjant bylą J. Baronas buvo paleistas į laisvę ir dingo iš pareigūnų akiračio.

Ir tai ne pirmas kartas, kai J. Baronas sugeba pasislėpti. Vienas iš nusikaltimų, už kurį buvo teisiamas J. Baronas, – 2017 metų rugpjūčio šaudynės Antakalnio rajone esančios picerijos lauko terasoje. Tą dieną kavinėje „Charlie“, susikivirčijus dviem kompanijoms, J. Baronas išsitraukė ir panaudojo šaunamąjį ginklą. Paradoksalu, tačiau labiausiai nuo santykių aiškinimosi ginklu nukentėjo ne juos besiaiškinusios pusės, o pašalinis žmogus – restorane vakarieniavusi mergina, kuriai buvo peršauta koja. Operatyviai prisistačius policijai buvo sulaikyti 4 asmenys, rastas pistoletas TT.

Sėdę į teisiamųjų suolą žagintojai vaidina nekaltus avinėlius

Tiek seksualinis prievartavimas, tiek išžaginimas aukoms sukelia ilgalaikes pasekmes. Jos ilgą laiką jaučia baimę, nerimą, nepasitikėjimą aplinkiniais, o dažniausiai tokia prievarta palieka pėdsaką visam gyvenimui. Aukas gniuždo dar ir tai, kad kaltininkai ir vėliau, bandydami išsisukti nuo bausmės ir dėdamiesi nekaltais avinėliais, šmeižia nukentėjusiąsias ir aiškina, kad jos pačios buvusios iniciatorėmis, ir nėra pagrindo jų – žagintojų – teisti.

Mažametės prievartautojas atsipirko tik laisvės apribojimu

Seksualinių nusikaltimų statistiką gana sunku apskaičiuoti, nes dalis aukų apie patirtą tokį smurtą nepraneša, dalis nukentėjusiųjų ne visada sulaukia teisingumo – tik ryžtingų prokurorų dėka nusikaltėlis sulaukia atpildo.

Jei ne Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorės Gabijos Večerinskienės užsispyrimas ir argumentuotas skundas Lietuvos apeliaciniam teismui (LApT), mažametės žagintojas būtų ir visai išsisukęs nuo atsakomybės. Mat pernai liepą Kauno apygardos teismas (KAT) priėmė nuosprendį, kuriuo Arnoldas M. (65 m.) išteisintas pagal 149 straipsnio 4 dalį (mažamečio išžaginimas), 138 straipsnio 2 dalies 1 punktą (nesunkus sveikatos sutrikdymas), „nes nepadaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių“.

Įvykis, pakeitęs mažametės gyvenimą, išaiškėjo tik maždaug po poros metų, 2019 metų pavasarį, kai paauglė Marija (vardas pakeistas) buvo apgyvendinta pas globėjus.

akistata
akistata
akistata