Akistata Nr.01 (2022 m.)

Olimpines čempiones tvirkino gydytojas pedofilas

Daugiau nei 300 gimnasčių, prie kurių seksualiai priekabiavo JAV gimnastikos rinktinės gydytojas Laris Nasaras (57 m.), prisiteisė 380 mln. dolerių iš JAV gimnastikos federacijos, JAV olimpinio ir paralimpinio komitetų bei kai kurių kitų susijusių organizacijų.

„Pagaliau ši istorija baigta, tačiau dabar prasideda kitas sunkus darbas – reikia iš naujo atstatyti pasitikėjimą JAV gimnastikos bendruomene. Jokia pinigų suma neištrins to, kas nutiko ir nepanaikins padarytos žalos, tačiau anksčiau ar vėliau visas šis procesas turėjo baigtis ir susitarimas turėjo būti pasiektas“, – sakė Reičelė Dencholander (37 m.), kuri 2016 metų rugpjūtį pirmoji prabilo apie Mičigano universiteto gydytojo L. Nasaro priekabiavimą. Tačiau iš pradžių į jos skundus niekas nereagavo. „Man buvo 15 metų, kai aš patekau į gydytojo rankas, – sakė dabar advokate dirbanti moteris. – Aš papasakojau, ką jis su manimi darė, tačiau niekas manimi netikėjo. Ir daugiau gimnasčių yra skundęsi universiteto vadovybei, tačiau užuojautos nesulaukė. Aukoms tiesiog užkimšo burnas. Mums sakė, kad atliekamos medicininės procedūros ir vėl siuntė pas tą patį gydytoją, kuris ir vėl darė tą patį. Štai kas atsitinka, kai aukštojoje mokykloje veši tokia kultūra, kai seksualinis grobuonis – nebaudžiamas“.

Prezidentas neskuba nuteistiesiems teikti malonę

Prieš pat Kalėdas prezidentas Gitanas Nausėda suteikė malonę vienam nuteistajam, o iš viso pernai pasigailėjo 3 nuteistųjų.

Prezidentas savo dekretu vienais metais sumažino laisvės atėmimo bausmę Leonardui Dūdoniui (65 m.). Sprendimas suteikti malonę priimtas atsižvelgiant į tokias aplinkybes, kaip visiškas priteistos piniginės žalos atlyginimas nukentėjusiojo šeimai, nuteistojo pensinis amžius, nepriekaištingas elgesys pataisos namuose. Įvertinta ir tai, kad vyras teistas pirmą kartą, nuoširdžiai gailėjosi dėl padarytos nusikalstamos veikos, nuteistojo socialiniai ryšiai itin tvirti, šeimos narys serga sunkia liga.

Sėdę į teisiamųjų suolą žagintojai vaidina nekaltus avinėlius

Tiek seksualinis prievartavimas, tiek išžaginimas aukoms sukelia ilgalaikes pasekmes. Jos ilgą laiką jaučia baimę, nerimą, nepasitikėjimą aplinkiniais, o dažniausiai tokia prievarta palieka pėdsaką visam gyvenimui. Aukas gniuždo dar ir tai, kad kaltininkai ir vėliau, bandydami išsisukti nuo bausmės ir dėdamiesi nekaltais avinėliais, šmeižia nukentėjusiąsias ir aiškina, kad jos pačios buvusios iniciatorėmis, ir nėra pagrindo jų – žagintojų – teisti.

Nuteistųjų iki gyvos galvos gretos beveik nemažėja

Šiuo metu Pravieniškių, Alytaus, Vilniaus, Panevėžio pataisos namuose ir Šiaulių tardymo izoliatoriuje bausmes iki gyvos galvos, „Akistatos“ paskaičiavimu, atlieka 105 nuteistieji. Dar vieno nuteistojo nuosprendis neįsigaliojo ir šiuo metu jo skundas nagrinėjamas Lietuvos apeliaciniame teisme (LApT).

Nuo to laiko, kai 2019-ųjų balandžio 3 dieną įsigaliojo baudžiamojo įstatymo pakeitimas, leidžiantis sušvelninti paskirtą laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę, pakeičiant ją terminuoto laisvės atėmimo bausme, teismai jau apsvarstė 54 nuteistųjų iki gyvos galvos prašymus. 17 nuteistųjų buvo suteikta viltis išeiti į laisvę.

Pernai teismai, apsvarstę daugiau kaip 20-ies taip vadinamų gyvagalvių prašymus, o tiksliau bausmės atlikimo vietų vadovų teikimus, viltį išeiti anksčiau į laisvę suteikė 4 nuteistiesiems: už jaunos kaunietės nužudymą 1999 metais nuteistam Dariui Ambrasui (47 m.), Karagandos metalurgijos kombinato generalinį direktorių nužudžiusiam ir 1993 metais nuteistam Juozui Maksimavičiui (58 m.), už dviejų merginų išžaginimą ir nužudymą 1998 metais nuteistam Virgilijui Šidagiui (48 m.) ir 1996 metais nuteistam Gruščikėlių gaujos nariui Evaldui Budrai (46 m.). Pirmiesiems dviem teismai skyrė terminuotas 8, o likusiems – 7 metų laisvės atėmimo bausmes.