Moters savaitgalis Nr.51 (2020m.)

Legendinis astronautas Neilas Armstrongas nenorėjo būti įžymybe

astronautas

„Mažas žingsnis žmogui, milžiniškas šuolis žmonijai“ – tai frazė, kurią Neilas Armstrongas 1969-aisiais ištarė Mėnulyje, tapdamas pirmuoju ten išsilaipinusiu žmogumi. 1969-ųjų liepos 16-ąją drauge su astronautais Michaelu Collinsu ir Buzzu Aldrinu jis pakilo į kosmosą ir, stebint milijonams žmonių, tapo kosmoso istorijos dalimi.

 

JAV N. Armstrongas netgi vadinamas „kukliausiu Amerikos didvyriu“, nes pats jis niekuomet nesiekė (ir net vengė) žvaigždės statuso. Atsisakęs dalyvauti įvairiose žaidimų laidose bei vaidinti filmuose, jis nusprendė dėstytojauti. Be to, atsisakė visų partijų siūlymo kandidatuoti į kokį nors postą.

„Neilas buvo toks žmogus, kuris viso to nenorėjo. Jis nenorėjo būti įžymybe. Jis nenorėjo rampų šviesos. Jis darė viską, ką galėjo, kad gyventų normalų gyvenimą, beveik tapdamas atsiskyrėliu“, – sakė jo biografas Jamesas Hansenas.

Karjerą NASA N. Armstrongas baigė praėjus metams po žymiausios savo kelionės ir gavo profesoriaus vietą Cincinačio universitete. Į darbą jis ypač įsitraukė dar jauname amžiuje mirus dukrai, greitai po to žlugo ir jo santuoka. Žinomumas didelio malonumo jam niekuomet neteikė, o kartais ir erzino – pavyzdžiui, kai kirpėjas išsaugojo jo plaukų sruogas, kad vėliau pardavinėtų už tūkstančius dolerių.

Virusai laukia geros progos

Virusai

Kaip virusai pajunta, kada geroji proga atėjo? Virusas, anot Nobelio premijos laureato brito Peterio Medawaro, yra „blogybė, supakuota į baltymą“.

Tiesą sakant, daug virusų visai nėra blogybė, bent jau žmonėms. Virusai – keistoki, ne visai gyvi, bet tikrai ne mirę. Už gyvos ląstelės ribų jie inertiški. Neminta, nekvėpuoja, nieko nedaro. Negali patys keliauti, todėl keliauja autostopu. Mums reikia juos susirinkti patiems – nuo durų rankenų, sveikinantis ir spaudžiant ranką, įkvepiant su oru. Daugiausia laiko jie lyg dulkės nerodo jokių gyvybės ženklų, bet vos atsiduria gyvoje ląstelėje, kaipmat atgiję ima įnirtingai daugintis, kaip ir visi gyvi padarai.

Kaip ir bakterijoms, virusams neįtikėtinai sekasi. Pūslelinės virusas ištempė šimtus milijonų metų ir užkrečia įvairiausius gyvūnus, net valgomąsias austres. Virusai irgi neapsakomai mažyčiai – daug mažesni už bakterijas ir per maži, kad įžiūrėtum juos per įprastus mikroskopus. Jei padidintumėte vieną virusą iki teniso kamuoliuko dydžio, to paties mastelio žmogus būtų 800 km ūgio. O bakterija – kaip paplūdimio kamuolys.

Kalėdos. Džiaugsmas ar stresas?

Kalėdos

Mums rašo skaitytoja Auksė: „Kiekvienais metais kalėdinis laikotarpis man yra lydimas nerimo, chaoso, skubėjimo ir kažkokio nepakankamumo jausmo. Pradedu galvoti, ko šiais metais, nors ir žadėjau, nepadariau, neįgyvendinau. Tada, lyg kompensuodama, pradedu kurti naujus pažadus ateinantiems metams. Be viso to, dar lakstau po parduotuves ieškodama dovanų ir bandydama išrinkti pačias tobuliausias, o mintyse planuoju vaišes, namų papuošimus ir… net savo, vaikų aprangą bei šukuosenas. Na, kad nuotraukos būtų gražios ir galėčiau visiems parodyti. O šiemet dar prisidėjo grasinimai apriboti visus buvimu namuose, daugybė sergančių pažįstamųjų, nerimas dėl sveikatos. Jau nebesuprantu, kaip susidėlioti mintis galvoje, kad išgyvenčiau ne tik karantiną, bet ir Kalėdas…“

Šie metai mums visiems didelis išbandymas. Prisiminsime juos, pasakosime vaikams ir anūkams kaip apie kažką anksčiau nepatirto, kitokio. Ir visos šventės šiemet kitokios. Kaip gimtadieniai, išleistuvės, taip ir Kalėdos bei Naujieji metai šiemet bus kitokie. Todėl, reaguojant į pasikeitusias ir vis dar nuolat besikeičiančias gana grėsmingas aplinkybes, padaugėjo mūsų patiriamo nerimo.

Žmonės skirtingi ir įvairiai reaguoja į karantino ribojimus. Vieni tiesiog prisitaiko prie naujos kasdienybės, o kitiems karantinas gali pagilinti atskirtį ir vienišumą. Tačiau tiesa yra ta, kad žmonės yra be galo išradingi ir turėdami jėgų bei noro pasirūpinti savimi per karantiną rado daugybę alternatyvių bendravimo priemonių. Bendraudami socialiniuose tinkluose pasinėrėme į dar platesnį, nei mums buvo įprasta, socialinį bendravimą.

Viena vertus, tai yra gerai, nes gali suartėti su bendraminčiais, sužinoti įvairių nuomonių, išmokti naujų dalykų. Bet yra ir kita šio reiškinio pusė.

Velykos
Moters savaitgalis
Moters savaitgalis
Moters savaitgalis
Moters savaitgalis