Moters savaitgalis Nr.40 (2021m.)

Kodėl žmonės meluoja? Kaip tą melą atpažinti?

Į šiuos klausimus iliustruodamas pavyzdžiais atsako profesorius Gintautas Valickas. Pasitaiko, kai apie tą patį įvykį, pavyzdžiui – incidentą gatvėje, liudininkai pasakoja skirtingai. Tai dar nebūtinai reškia, kad jie meluoja. „Galbūt tie asmenys atkreipė dėmesį į skirtingas detales ar įvyko informacijos apdorojimo klaidos? Kartais žmonės patys save įtikina tuo, ką pasakoja – tarkime, dėstytojas, sugalvojęs pavyzdį dėstomai teorijai pagrįsti. Pakartojęs jį 10 kartų, pats ima tikėti, kad taip galėjo būti iš tikrųjų. Todėl svarbu pabrėžti, kad melas – klaidingos arba netikslios informacijos pateikimas sąmoningai, norint suklaidinti kitą asmenį ir siekiant naudos sau“, – aiškino profesorius. Norint atpažinti melagį, reikia šį tą žinoti ir apie melo rūšis. Viena iš jų – kai pateikiama informacija yra neteisinga arba tvirtinama, kad įvyko kažkas, ko nebuvo. Dažnas pavyzdys – susitikimo vengimas, bet tokios rūšies melą atskleisti nesunku, kartais pakanka surinkti informaciją iš skirtingų šaltinių. Tačiau kitais atvejais, kai tam tikra informacija užmaskuojama sąmoningai, melagį demaskuoti gali būti nelengva. „Kai žmogus pasakoja tiesą apie įvykį, kuriame dalyvavo, pasakojama gana tiksliai. Teko susidurti su atveju, kai kalbėjausi su mergina, norėdamas patikrinti informaciją apie vieną vakarėlį su daug dalyvių. Ji kai ką pasakojo labai tiksliai, tą galiu patvirtinti lygindamas ir kitų žmonių pateiktą informaciją, o kitoje vietoje sako neprisimenanti, nes buvo pavargusi, garsiai grojo muzika. Skamba įtikinamai, bet paskui išaiškėjo, kad ji tyčia siekė nutylėti kai kurias detales, nes jai buvo grasinama“, – pasakojo prof. G. Valickas.

Jaučiatės nelaiminga – metas pasikeisti

Persekiojate artimus žmones, norite laikyti juos po padu? Manote, kad meilę reikia pelnyti? Regis, kadaise patikėjote, kad esate netobula.

Kankinė savo noru. „Niekas manęs nemyli“, „Aš tiek daug dirbu, o niekas neįvertina“, „Aukojuosi dėl vaikų, o jie nedėkingi“ – girdėdami tai aplinkiniai gal ir paverktų, jeigu tik nenorėtų nuo jūsų sprukti. Jūs norite būti tobula žmona, meilužė, dukra, mama, darbuotoja, kaimynė. Jeigu turite šimtą užduočių, o tada nemiegate naktimis, tai jūsų pasirinkimas. Jūsų vyras – laimingas, juk vos grįžusi namo iškart puolate prie viryklės šildyti ryte išvirtos sriubos. Mat jis nežino, kur sudėtos lėkštės, ir nemoka įjungti viryklės. Beje, paskui dar pamasažuojate jam skaudamą sprandą – tai jūsų pasirinkimas. Jaučiate, kad kojos vos neša, organizmas reikalauja poilsio, o aplinkiniai tai matydami prašo pagalbos, nes žino – neprieštaraudama atliksite jų darbus. Tai ir vėl – jūsų pasirinkimas.

KĄ DARYTI. Ne aplinkiniai ir aplinkybės, o jūs pati remiate save prie sienos, reikalaujate iš savęs neįmanomų dalykų. Pradėkite keistis jau nuo šiandien! Paprašykite, kad indus išplautų vaikai (net, jei jie priešinsis, nenusileiskite), šunį pavedžiotų vyras, perleiskite kolegoms jų užduotis, o sutaupytą laiką išnaudokite malonumams: paskaitykite knygą, ilgiau pamiegokite. Svarbiausia, nesijauskite dėl to kalta.

Moters savaitgalis
Moters savaitgalis
Moters savaitgalis
Moters savaitgalis
Obuoliai
Moters savaitgalis