Moters savaitgalis Nr.38 (2021m.)

Balerina Maja Pliseckaja labiau už viską gyvenime vertino laisvę ir išmoko išlikti pačia savimi

Apie išdidų šios balerinos profilį bei gracingą tarsi gulbės kaklą kuriamos eilės ir filmai, savo mūza Pliseckają vadino dizaineriai Yvesas Sain Laurentas bei Pierre‘as Cardinas. Pliseckajos vardu pavadinta mažytė žvaigždė, kurios šviesa, kaip ir balerinos talentas bei skelbtos idėjos, pasauliui šviesą skleis dar ilgai. Maja buvo Lietuvos pilietė, su vyru, garsiu rusų kompozitoriumi Rodionu Ščedrinu, turėjo sodybą netoli Trakų – ją, nors daugiausia laiko leido Vokietijoje, balerina vadino tikraisias savo namais. Interviu žurnalui „Vogue”, kur paklausta, koks yra jos mėgstamiausias vaizdas pro langą, balerina atsakė: „Rudeninis saulėlydis pro mūsų namų langus Lietuvoje.“ Maja visuomet sakydavo, kad šokiu ji perteikdavo tai, ką jautė, ką galvojo, kas skaudu būdavo daugumai, tačiau kalbėti apie tai išdrįsdavo retas. „Labiau už viską myliu ir vertinu laisvę, – ne viename interviu kartojo Pliseckaja. – O laisvė man – galimybė sakyti ką noriu ir nevaržomai dirbti mylimą darbą.“

Perfekcionizmo spąstai

„Niekaip nesuprantu, kodėl mane draugės ėmė vadinti perfekcioniste lyg priekaištaudamos, lyg pasijuokdamos ir taip, tarsi tai būtų blogas bruožas. Man kaip tik atrodo, kad yra gerai, jei aš stengiuosi visus darbus padaryti tobulai arba jų tiesiog neapsiimu, jei suprantu, kad negalėsiu padaryti aukščiausiame lygyje. Kas blogo, jei prisižiūriu save, nevaikštau gatvėje susivėlusi, nepasidažiusi, jei namuose viskas blizga. Gal kartais pavargstu ir suirztu, kad sugaištu daug laiko visiems būtiniems dalykams, bet tuo pačiu suprantu, kad viskam reikia pastangų, laiko ir nieko čia nepakeisi. Tos pačios mane kritikuojančios draugės irgi labai prisižiūri savo plaukus, figūras, kad tik nei vieno gramo nesvertų daugiau, nei atrodo reikalinga. Aš jas taip pat galiu vadinti perfekcionistėmis.“ Tokiomis savo mintimis aktualia tema pasidalino mūsų skaitytoja Lina.

Perfekcionizmas yra paties sau daromas vidinis spaudimas, kurio tikslas – patenkinti sau išsikeltus ypatingai aukštus ir nerealistiškus tobulumo standartus. Nors tokie žmonės galvoja, kad jie turi būti ir turi atrodyti tobuli, tačiau savo esme perfekcionizmas yra grindžiamas baime suklysti, nesėkmės baime, dideliu savikritikos jausmu, dėl ko susiformuoja nesveikas mąstymo modelis.

Moters savaitgalis
Moters savaitgalis
Moters savaitgalis
Moters savaitgalis
Obuoliai
Moters savaitgalis