Moters savaitgalis Nr.13 (2022m.)

Kodėl sunku tinkamai išsakyti savo poreikius

Mūsų skaitytoja Raimonda pasakoja, kad nuo pat mažens stengiasi būti labai gera visiems. Todėl niekuomet nesiginčijo su tėvais, darė viską, ką jie liepdavo, augo „patogi“, gera mergaitė. Kai ištekėjo, taip pat labai stengiasi būti ideali žmona, tobula mama, gera darbuotoja, stengiasi reaguoti į kiekvieną vyro prašymą ar vaiko poreikį, niekada neatsisako padirbėti ir daugiau, jei darbdavys paprašo. Viskas būtų gerai, bet pastaruoju metu laiko sau nebelieka visiškai. O net jei ir lieka, tai nebėra jėgų daryti tai, ko norisi pačiai.

Mokėjimas išsakyti savo poreikius, arba nusibrėžti vidines ar išorines ribas, yra svarbiausias dalykas. Kuo aiškiau ir laisviau patys galime išsakyti savo poreikius, kuo aiškiau kitas žmogus moka juos išsakyti, tuo sveikesni santykiai. Visgi yra tam tikri požymiai, rodantys, jog sunku aiškiai nusibrėžti ir išlaikyti ribas puoselėjant santykius. Pavyzdžiui, prisiminkime, kaip jaučiamės, jei kas nors prašo pagalbos ar kaip kitaip nori, kad jiems padėtume. Jeigu pagalbos prašymas sukelia pasipiktinimą, priešiškumą, atmetimo reakciją, tai gali rodyti, jog mums sunku nusibrėžti tinkamas ribas.

Draugystė darbe

Ar jūs draugaujate su kolegomis? Kalbame ne apie bendras intrigas, solidarumą prieš viršininką ar linksmus prisiminimus apie praėjusį įmonės vakarėlį. Ar jūs dalijatės problemomis, neturinčiomis nieko bendra su darbu? Kviečiate kolegas į svečius? Ar laikotės principo „Draugystė draugyste, o darbas yra darbas“. Bet kuriuo atveju atminkite: simpatijos ir antipatijos daro įtaką jūsų darbiniams santykiams ir perspektyvoms. Kaip suderinti žmogiškus santykius ir karjerą? Pirmiausia išsiaiškinkime, kaip kas ką supranta. Vieni žmonės draugystę suvokia tik kaip bendrą poilsį, lengvai praleistą laiką, kitiems būtina su draugais dalytis visomis savo asmeninio gyvenimo aplinkybėmis. Dar kiti mano, kad jungti žmones gali tik bendra veikla. Mes išties darbe praleidžiame daug laiko, todėl kartais pastebime, kad bendraujame su kolegomis dažniau ir artimiau nei su kitais. Kaip vertinti tokius intensyvius santykius? Atlikite nedidelį eksperimentą. Stebėkite patinkantį kolegą ir atkreipkite dėmesį, kaip bendraujant su savo artimaisiais keičiasi jo veido išraiška, intonacija ir balso tembras. Užeikite į darbą pas savo draugą ir pastebėkite, kaip jis elgiasi darbe, kaip ir ką kalba, kaip vaikšto. Jūs pamatysite kitas šių žmonių puses ir lygindami suprasite, ar kolega nori ir ar gali tapti jums artimesnis, o gal jo šypsena ir geri žodžiai – tiesiog elementarus mandagumas.

Moters savaitgalis