Moters savaitgalis Nr.07 (2021m.)

LNOBT choro meno vadovas Česlovas Radžiūnas – apie išsipildžiusią svajonę ir primadonos blakstienas

LNOBT

Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro choro kolektyve šiuo metu yra 85 žmonės, daugiausia – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos absolventai, baigę dainavimo ar choro dirigavimo studijas. Be diplomo, priimant naujoką būna tikrinamas jo balso stiprumas bei diapazonas. Jis turėtų apimti maždaug dvi oktavas. Iš choro artisto tikimasi, kad jis sugebės atmintinai išmokti labai daug muzikinio teksto septyniomis kalbomis, tinkamai interpretuos skirtingos stilistikos kūrinius ir be klaidų dainuos judėdamas bei vaidindamas scenoje. Tik gabiausieji sugeba įsisavinti visą teatro repertuarą per 2 metus. Išmokę savo partijas, choristai nuolat tobulinasi su vokalo pedagogais, kalbos ir šokio specialistais. Jiems tenka prisitaikyti prie besikeičiančių dirigentų ir režisierių reikalavimų. Be to, kartais šviesos spektaklio metu akina taip, kad nė nematyti dirigento. Kartais per ankšti kostiumai choristams trukdo kvėpuoti. Kartais scenoje jie suskirstomi taip, kad beveik nebegirdi vienas kito…

Iki pandemijos LNOBT choras kiekvieną sezoną parengdavo po keturias premjeras, bent keturis kartus iškeliaudavo gastrolių ir scenoje kasmet praleisdavo vidutiniškai po šimtą vakarų. Galima tik įsivaizduoti, kiek visokiausių nutikimų šis choras yra patyręs…

 Prisimenu nuotykį lauke vykusio Špejerio miesto festivalio Vokietijoje metu. Prasideda mūsų „Aida“, ir prasideda audra. O, pagal sutartį, force majeure atveju mes turime atlikti bent pusę spektaklio. Pakilo toks vėjas, kad išlakstė viskas: rekvizitai, perukai, galiausiai nuskrido ir dirigento partitūra. Jis eina ieškot natų, tuo tarpu orkestras toliau groja, choras ir solistai dainuoja…

Kaip ištverti nežinią?

ištverti

Mūsų skaitytoja Eglė pasidalijo savo istorija apie tai, kaip stipriai pasikeitė jos gyvenimas pandemijos metu. Ir anksčiau ji buvo linkusi nerimauti dėl dalykų, kurie gali nutikti, vis pagalvodavo, kas bus, jei, pavyzdžiui, vyras susiras kitą moterį? Kaip tuomet reikės elgtis? Kaip išmokti gyventi vienai? Vien nuo tokių minčių jai imdavo kilti kraujospūdis, stipriai plakti širdis. Tada rasdavosi kitokių baimingų minčių – o kas, jei sergu rimta širdies liga? Tai kas tada užaugins mano vaikus? Šis nerimo ratas taip ir sukdavosi. O prasidėjus pandemijai ant jau pažįstamų neramių minčių sluoksnio užsiklojo dar vienas ir pats baisiausias – kas bus, jei susirgsiu? O jei vyras mirs? O jeigu neteksiu darbo ir negalėsime pragyventi? Ir taip toliau. Kiekviena diena tapo kančia, laukiant kažko baisaus, kas gali įvykti.

Neapibrėžtumą, nežinomybę mūsų smegenys suvokia kaip didelę grėsmę ir stengiasi mus apsaugoti.

Kad ir kaip stengiamės, iš savo gyvenimo neapibrėžtumo ir nežinomybės niekaip neišstumsime. Tačiau gera žinia ta, kad galima treniruoti, lavinti, ugdyti savo pakantumą šiam dalykui.

Laimę galima prisijaukinti

Laimę

Žiema… Vieniems tai gražus, jaukus metas, kitiems – tamsa, šaltis, gripas (koronavirusas!) ir didelės sąskaitos už komunalines paslaugas. Čia labai tiktų palyginimas apie stiklinę: optimistai pasakytų, kad ji pusiau pilna, o pesimistai – kad pusiau tuščia. Kurie iš jų teisūs?

5 psichologų patarimai

1 PATARIMAS. Kai kolega, viršininkas ar vyras pasako komplimentą, nusukate akis, susigėstate, jaučiatės jo neverta, todėl tyliai pasiteisinate: „Tai ne mano nuopelnas…“, „Na, jūs gal gražių moterų nematėte…“, „Šią suknelę pirkau turguje, jai jau daugiau kaip 10 metų…“

Sulaukėte pagyrimo? Vadinasi, esate jo verta, todėl geriau nekankinkite savęs mintimis, kad jus giria, nes nori įsiteikti arba iškrėtė kokią nors šunybę. Nusišypsokite, padėkokite už komplimentą ir gyvenkite toliau.

2 PATARIMAS. Pati spręskite, kas gražu, o kas ne, prisiimkite atsakomybę už savo gyvenimą. Jeigu kas nors paklaus nuomonės, drąsiai sakykite tai, ką manote, nesislėpkite už kitų žmonių nugarų. Netylėkite, jei kas piktybiškai mins ant skaudamos vietos. Savikritiškumas – kone labiausiai gerbiama savybė, tačiau jeigu ji perauga į savęs niekinimą, tai jau blogai.

Moters savaitgalis