Moters savaitgalis Nr.02 (2021m.)

Feministinės mados atgimimas? „Dior“ ir Maria Grazia Chiuri

Prancūzų „Dior“ mados namų drabužiai visada labai moteriški, bet iki šiol šiems namams vadovavo vien vyrai. Tik visai neseniai, 2017 m., į šias pareigas pirmą kartą paskirta moteris. Susipažinkime su itale rūbų dizainere Maria Grazia Chiuri.

Vos keli šimtai išskirtinių klientų gavo kvietimus į Rodeno muziejuje vykusį renginį, kurį pamatyti troško visas Paryžius: tai naujosios „Dior“ prêt à porter kolekcijos pristatymas. Čia renkasi tokios žvaigždės, kaip Rihanna, – ji vilki bitėmis siuvinėtą aukštosios mados apdarą. Garsi manekenė Kate Moss, kaip įprasta, dėvi džinsus, ir aktorė Jennifer Lawrence. Svarbu tai, kokio prekės ženklo džinsai… Šis „Dior“ pristatymas masino dar ir tuo, kad mados namų vairą perėmė nauja vyriausioji dizainerė M. G. Chiuri – pirmoji moteris šiuose mados namuose, paskirta į tokias aukštas pareigas.

Iki „Dior“ M. G. Chiuri per 8 metus, praleistus „Valentino“ mados namuose, jau įrodė, ką sugeba. Drauge su kolega Pierpaolo Piccioli kūrė italų mados namams. Čia ją ir pastebėjo „Dior“ vadovai. „Labai talentinga moteris, turinti aiškią viziją. Ji supranta moteris. Dabar puikus metas lyderystę atiduoti moteriai“, – nauju pasirinkimu neabejojo „Dior“ prezidentas Sidney Toledano.

Dabar „Dior“ šūkis – moters galia. Naujoji kūrybos direktorė šiuos žodžius priima tiesiogiai ir perduoda aiškią žinią. „Kartais aš manau, kad moterys dažniau vadovaujasi širdimi ir rečiau – protu. Manau, joms reiktų rasti pusiausvyrą tarp jausmų ir proto, kartais daugiau pagalvoti. Kartais vien širdies nepakanka“, – teigia M. G. Chiuri.

Nuostabi Baroko kompozitorės Barbaros Strozzi istorija

Jos vardo kartais gali trūkti istorijos knygose, tačiau Barbara Strozzi buvo viena iš tų įkvepiančių kompozitorių, apie kurias verta kalbėti ir jomis žavėtis.

Laisva, protinga ir kultūringa neteisėta Venecijos poeto dukra sugebėjo įtvirtinti savo ateitį tik dėl savo talento. Ji įkvepia savo pasišventimu kurti muziką XVII a. – tuo metu, kai moters vieta buvo namuose ar šalia vyro.

Ji niekada nebuvo ištekėjusi, bet ir nesulaukė visuomenės pasmerkimo, kai buvo kalbama apie jos muziką ar pasirinkimą. Barbara Strozzi tapo viena pirmųjų moterų, išdrįsusių sukurtą muziką paskelbti savo vardu.

Barbara Strozzi (pakrikštyta 1619 m. rugpjūčio 6 d. – mirė 1677 m. lapkričio 11 d.) buvo italų Baroko atlikėja ir kompozitorė. Jos kompozicijos buvo publikuotos jai esant gyvai.

Strozzi buvo moteris paslaptis. Ją užaugino Giulio Strozzi, jo pavardę ji ir pasiėmė. Tai buvo Venecijoje žinomas pasileidėlis, tačiau kartu – poetas ir meno mėgėjas. Tikėtina, kad ji buvo nesantuokinė G. Strozzi ir jo ilgametės tarnaitės Isabellos Garzoni dukra, pakrikštyta Šv. Sofijos bažnyčioje Venecijoje.

Strozzi skatino savo dukros muzikinį talentą; jis įkūrė akademiją, ir čia ji pasirodydavo viešai. Barbara nuo mažens buvo mokoma muzikos ir auklėta kaip dainininkė – ji vyrams atlikdavo erotines dainas.

Tačiau dainavimas nebuvo jos vienintelis talentas – ji ne tik puikiai grojo liutnia, bet ir sugebėjo rašyti muziką, todėl savo tėvo padedama mokėsi pas kompozitorių Francesco Cavalli, Claudio Monteverdi mokinį ir garsiausią to meto operų kūrėją.

Velykos
Moters savaitgalis
Moters savaitgalis
Moters savaitgalis
Moters savaitgalis