Mažylis Nr.11-12 (2020m.)

Tapę tėvais ūmai suvokiame, jog pradedame nebesuprasti elementarių dalykų, kyla aibės netikėčiausių klausimų. Ar viską darau gerai? Maitinanti mama susirgo – ar ji turėtų slėptis nuo kūdikio? Kodėl neturėtume skaityti moralų paaugliui? Ar tėčiams būna pogimdyminė depresija? Kaip gražiai nufotografuoti kūdikį? Kokios socialinės audros siautėja pradinukų gyvenime? Ar normalu, jei vaikas nemyli broliuko ar sesutės?

Iki šiol nėmaž nerūpėjusios smulkmenos ūmai tampa gyvybiškai svarbiais klausimais. Laimė, dažniausiai neklystanti tėvų intuicija viską sudėlioja į savas vietas. Sakote, vis dar liko erdvės vienam kitam šimtui klaustukų? Ką gi, išsiaiškinkime bent dalį jų drauge!

AR JŪSŲ NAMUOSE GYVENA NETVARKOS NYKŠTUKAS?

Kaip išmokyti vaiką susitvarkyti? Šis klausimas ėmė neduoti man ramybės nuo tada, kai naktį išlipusi iš lovos užmyniau ant kažko minkšto ir tas kažkas cyptelėjo: „Rankyyyytė!“ O po kurio laiko patylėjęs dar pridūrė: „Kukū, aš tave matau!“ O taip, tai kalbantis žaislinis šuniukas, vaikų nepadėtas į vietą ir numestas prie lovos…

Pradėjus domėtis šia tema, paaiškėjo štai kas: problemą dėl vaikų nesitvarkymo neretai sukuria… patys tėvai! Kaip? Pirmiausia pernelyg sureikšminę tvarką.

Frazę „Susitvarkyk kambarį!“ reikėtų išmesti iš savo žodyno amžiams. Vaikui (nesvarbu, kokio jis amžiaus) būtina sukonkretinti, ką reikia padaryti: susidėti žaislus, nuvalyti dulkes, pasikloti lovą ir pan.

7 TĖVŲ ETIKETO DILEMOS

Išmokyti vaikus nepriekaištingų manierų – tėvų pareiga. Tačiau kai kada kaip tik dėl vaikų patys tėvai patenka į situacijas, iš kurių vargu ar elegantiškai išsisuktų net ir patyrę diplomatai.

Pavargote teisintis aplinkiniams dėl savo šeimos sudėties? O taip! Mūsų visuomenė mėgsta smalsauti ir raginti. Auginate tris berniukus? Žinoma, kiekviename giminių susibūrime jūsų teiraujasi, kada planuojate padovanoti jiems sesutę. Jūsų vaikas – vienturtis? Kažko trūksta… Aplinkiniai pageidauja dar vieno! Jūsų šeimoje – visas būrys atžalų? Kas nors tikrai pasidomės, kiek iš jų – planuotų, o kiek – „netyčiukų“. Ir nors šie klausimai dažniausiai prasilenkia su mandagumo ribomis, ne visada pavyksta juos ignoruoti.

Geriausias būdas užčiaupti burnas tokiems klausinėtojams – nuostaba veide ir perfrazuotas jų pačių klausimas: „Jūs iš tiesų norite sužinoti apie mūsų šeimos planavimo metodus?“ Mandagus pašnekovas tuojau pat pasistengs viską nuleisti juokais ir jums nebereikės dar kartą galvoti, kaipgi kuo šmaikščiau išsisukus iš padėties.

PASKATINKITE VAIKO KŪRYBIŠKUMĄ

 

Norint, kad vaikų kūrybiškumas imtų sproginėti, jiems reikia mūsų, tėvų, pagalbos. Tad štai keletas patarimų, kaip be ypatingos įtampos (ir netvarkos) ugdyti kūrybiškumą kasdienybėje.

Mažylis
Mažylis